Foto: Niko Vukič
Profile picture for user Ljubljanainfo Ljubljanainfo
Ustvarjeno dne
Pon, 1.5.2023 07:00
Srajce so in srajce bodo. A Volk je slovenski umotvor, ki je vedno bolj priljubljen tudi v tujini.

Na uradni spletni strani Volka je mogoče prebrati, da gre za neodvisno znamko, ki ima korenine v alternativnem načinu življenja - običajno takšnem z visokimi obrati. Z njim gredo z roko v roki ekstremni športi, glasna glasba in tetovaže.

Pritegne tudi krilatica: postanite volk v volčji koži. Le kaj se zgodi ob polni luni?

Čigava ideja je bil Volk in kako se je porodil?

»Ideja je moja. Nekaj časa sem že razmišljal, da bi naredil nek brand, v bistvu bolj za street wear. Med korono – moj primarni posel je organiziranje dogodkov – sem si končno našel čas. Za flanel sem se odločil, ker sem ga nosil več kot 15 let, v Evropi pa je primanjkljaj tovrstne ponudbe. 

Od ideje v letu 2020 je projekt nato le zaživel 6. oktobra 2021.

Imam nekaj prijateljev s svojimi brandi, ki so mi dali nekaj iztočnic, nisem pa tega začel kot start up. Velikih pričakovanj nisem imel; šlo je bolj za uresničitev želje, za kar prej nisem našel časa.

Prvih šest mesecev nisem našel nikogar, ki bi mi znal laično razložiti, kako se vse to 'skupaj potegne' – ko greš v podrobnosti, sprevidiš, kako zapleteno je. Narediti moraš svoj kroj, svojo šablono, pretehtati, koliko šivov na žepu, koliko na ovratniku … Iz tehničnega vidika pač ni tako enostavno. 

Na koncu sem našel gospo iz Ljubljane, ki je prej delala v Lisci. Tople vode nisem odkrival, srajce so na trgu že precej časa, zato sem na koncu vzel tri svoje najljubše, ki so se mi po kroju zdele najboljše, in tako sestavil svojo. Da sva vse uredila, izrezala blago in premerila, je, skratka, vzelo kar nekaj časa.«

Foto: Lovro Rozina

Koliko oseb sodeluje pri projektu?

»Načeloma delujem sam, mi pa že od začetka pri določenih zadevah pomagajo prijatelji. Zadnja pol leta se ekipa veča, tako da smo zdaj trije, ki vsakodnevno delamo za Volk.« 

Kaj pa fizična trgovina?

»Pred dvema mesecema smo zaprli pop up shop na Poljanski cesti v Ljubljani. Mogoče bi jo odprli enkrat v prihodnosti, a je korona naredila svoje in se je vse preselilo, zaradi česar fizične trgovine niso več tako smotrne. Tudi kupce imamo iz praktično cele Evrope.«

Foto: Lovro Rozina

Flanel izvira iz Anglije, a se je zares prijel v Združenih državah Amerike, od koder izvira tako imenovani buffalo vzorec, rdeče-črne kocke.

Beseda je od takrat pridobila na pomenu, v grobem pa pomeni specifičen slog srajce.

Kaj sporočajo vaše srajce, koga nagovarjate z njimi?

»Vsaka moja srajca ima svoje ime in pride z grafiko, ki se na to ime navezuje. Oba pa se nadalje navezujeta na določeno skupino ljudi. Gibamo se v bolj alternativnih vodah, povezani smo tudi z motoristično sceno – bolj tistimi predstavniki, ki niso nujno člani klubov, ampak so individualci.

Za njihov stil oblačenja je flanel esencialen. Tu so še downhill kolesarji, glasbeniki in tako dalje.«

Foto: Lovro Rozina

Kako izgleda proces izdelave srajce?

»Srajce so narejene na Kitajskem. Prvotno je bila ideja, da bi jih šivali v Sloveniji, a se je hitro izkazalo, da to ne bo šlo, saj cenovno ne prideš skozi, pa tudi industrija pri nas je, kar se tega tiče, zelo zaostala. Kot ena oseba sem potreboval celoten paket, ki sem si ga zamislil, torej da mi podjetje, ki mi srajco sešije, naredi še vse dodatke: da ima vsaka srajca njej lastne gumbe, našitke, vsaka srajca pride z nalepko, ki se jo lahko uporabi, pride s posebno vrečko, ki omogoča lažje pošiljanje … Če mi ne bi vsega tega delali v enem podjetju, svoje vizije ne bi mogel uresničiti.

Pred časom sem Kitajsko obiskal in si ogledal proizvodnjo. Rečem lahko, da sem zelo zadovoljen. Edini minus je, da je daleč in da so čezoceanski prevozi počasni in tvegani.«

Imate več domačih ali tujih kupcev?

»Od začetka je bil fokus na Sloveniji, še vedno je, a se klientela širi. Lansko leto smo bili prisotni na več dogodkih v tujini, tako da smo si tam zgradili neko bazo, tako da lahko rečem, da je vsaj 60 odstotkov kupcev iz tujine, ta delež pa vztrajno raste.«

Foto: Lovro Rozina

Ste že uspeli povrniti začetni vložek?

»Ne štejem svojih ur, tudi vseh sredstev nimam povsem točno opredeljenih. Začetni kapital sem uspel vrniti do konca lanskega leta, je pa tako, da jaz tukaj nisem vštet. Od tega nisem imel še nič, ker je treba konstantno vlagati naprej, a zaenkrat so obeti zelo ugodni. Verjamem v to.«

Večji del ponudbe je namenjen moškim. Boste širili ponudbo za ženske? Boste ostali zvesti flanelu?

»Lani smo izdali posebno srajco za ženske, a glede na povpraševanje sem se odločil, da bodo vse nadaljnje srajce na voljo tudi v ženskem kroju. Ekskluzivne ponudbe za ženske ne načrtujem, morda ob kakšni posebni priložnosti.

Ja, ostajam zvest flanelu. Za ta brand ni zadaj nobene druge ideje. Smo pa za lansko poletno sezono ponudili kratke srajce, ki so bile dobro sprejete – še vedno bomo bazirali na srajcah. Za letošnje poletje načrtujemo srajce iz bambusa, ki bodo malo bolj dihale in bile bolj prijetne za nositi v vročih mesecih. Morda vsake toliko dodamo kakšen produkt, kot so puloverji, ki smo jih ponudili lani. Da pa bi se širili v drugo branžo, to pa ne.«

Foto: Lovro Rozina

Koliko manevrskega prostora imate pri slogu in barvnih kombinacijah?

»Število vzorcev ni omejeno, pravila ni. Tudi pri barvnih kombinacijah ne, tako da manevrski prostor je. So pa določeni vzorci z razlogom najbolj popularni, denimo že omenjeni buffalo vzorec. Ljudje ga imajo radi. Moje prve tri srajce so imele ta vzorec, ljudje pa še danes sprašujejo po njih, čeprav je mogoče ta vzorec kupiti v vsaki trgovini.«

Foto: Lovro Rozina

Je ponudba omejena? Po katerih srajcah je največje povpraševanje?

»Vse naše srajce so v omejeni nakladi. Smo pa naredili izjemo za povsem črno srajco z imenom Raven, ker je bilo tolikšno povpraševanje po njej. Ob tem lahko rečem, da so očitno ljudem pri srcu bolj temne barve, nas pa vsake toliko preseneti prodaja kakšne bolj neobičajne barve.«

Komentarji (0)

S klikom na gumb Komentiraj se strinjate s pravili komentiranja.

Priimek aktualnega predsednika države?

Starejše novice