Količina dela za študente in dijake se je močno zmanjšala že ob razglasitvi epidemije. "Zaradi zapiranja velikega dela gospodarstva je ponudba del padla praktično čez noč. Iz 2.500 del, ki smo jih imeli objavljenih pred karanteno, je v dobrem tednu ponudba padla na 400," poročajo z ljubljanskega E-študentskega servisa.
Kljub splošnemu upadu razpoložljivih del pa se je med epidemijo povečalo povpraševanje po določenih vrstah del:
-
pomoč pri varstvu otrok,
-
pomoč pri dostavi živil ranljivejšim skupinam,
-
razkuževanje vozičkov v trgovinah (to delo je bilo tudi nadstandardno plačano),
-
pomoč v kmetijstvu zaradi izpada tujih delavcev in
-
dela v trgovinah, povezana s programiranjem, digitalizacijo ter dostavo.

Po koncu epidemije je količina del za študente sicer spet nekoliko narasla. Tako imajo trenutno na E-študentskem servisu na voljo 1.300 del. A v primerjavi z istim obdobjem lani, ko je bilo na voljo kar 3.500 del, to pomeni skoraj trikratno zmanjšanje ponudbe. Tudi v prihodnjih mesecih servisi bistvenega povečanja ponudbe del ne pričakujejo.
70 % vseh, ki delajo prek študentskega servisa, opravlja dela v poletnem času.

Trenutno se študentom ponujajo predvsem dela, povezana z odpravo ukrepov zaradi epidemije: delo v gostinstvu in v trgovinah ter pomoč pri razvozu hrane. Upad povpraševanja po študentskem delu pa v prestolnici pričakujejo predvsem na področju turizma in animacije, saj bo večina načrtovanih prireditev in dogodkov zaradi še vedno trajajočih ukrepov odpadla.
"Določeni študentje, ki živijo na svojem in so čez noč ostali brez primarnih prihodkov, so zaradi nastale situacije bili primorani poprijeti za delo, po katerem v preteklosti ni bilo povpraševanja." Maja Kokol, vodja projektov, Mjob
Nekoliko spodbudnejša novica je, da tudi po koncu epidemije urne postavke ostajajo več ali manj nespremenjene.

Komentarji