Profile picture for user Ljubljanainfo Ljubljanainfo
Ustvarjeno dne
Pon, 12.12.2022 20:00
S pričetkom zime, 21. decembra, obeležujemo tudi najkrajši dan v letu. Pa ste vedeli, da takrat Sonce zaide dve minuti kasneje?

Solsticij ali Sončev obrat je čas najvišje in/ali najnižje lege Sonca nad obzorjem kakšnega kraja. Takrat se pojavi tudi najdaljši in/ali najkrajši dan v letu. V primeru zimskega solsticija govorimo o najkrajšem dnevu v letu, ko se na severni polobli prične tudi astronomska zima. 

Vendar kljub temu da je takrat najkrajši dan v letu, sonce zaide dve minuti kasneje kot 11. decembra, deset dni pred zimskim obratom Sonca. 

Ste vedeli? Sonce najhitreje zaide 11. decembra

Včeraj smo doživeli najzgodnješi zahod Sonca, to je v Murski Soboti zašlo že ob 16.08. Medtem ko bo na prvi dan zime to zašlo kar celi dve minute kasneje, torej ob 16.10

V najstarejšem slovenskem mestu, na Ptuju je bil sončni zahod 11. decembra ob 16.10, dve minuti prej kot na dan solsticija 21. decembra, ko bo sonce zašlo ob 16.12.

V štejerski prestolnici, v Mariboru je 11. decembra sonce zašlo ob 16.13, 21. decembra pa bodo Štajerci opazovali sončni zahod tri minute kasneje, ob 16.13. 

Na najkrajši dan v letu bo v Ljubljani sonce zašlo ob 16.19,  medtem ko je sonce 11. decembra zašlo že ob 16.17

Katero jutro pa bomo najdlje čakali na Sončni vzhod?

Sonce bo najpozneje vzšlo na novoletni dan 1. janurja 2023, deset dni po zimskem solsticiju.

Sončni vzhod bo v Murski Soboti tako moč ugledati ob 7.40, kar je tri minute pozneje kot na dan zimskega solsticija, ko sonce vzide ob 7.37. 

Ko bo noč najdaljša, 21. decembra, pa bo sonce na Ptuju vzšlo ob 7.37, v Mariboru minuto pozneje, torej ob 7.38 in najkasneje v Ljubljani, ko bodo sončni žarki prebudili meščane ob 7.41. 

Sonce bo v Mariboru na novoletno jutro vzšlo šele ob 7.41, na Ptuju ob 7.40 in v Ljubljani ob 7.44. 

Kaj prinaša zimski solsticij? 

Zimski sončev obrat naznanja prvi dan zime, ta se uradno pričene 21. decembra ob 22.47.

Rektascenzija Sonca ali lok nebesnega ekvatorja merjen od točke pomladišča do časovne krožnice nebesnega telesa ob zimskem solsticiju je 18 ur, pri tem je deklinacija -23,44 stopinj.

Kako dolg bo najkrajši dan?

Najkrajši dan v letu bo zajemal zgolj osem ur in 34 minut, dan bo ponovno daljši 25. decembra, na božični dan, ko bo trajal osem ur in 35 minut.

Takrat se dan podaljša na račun večernih in ne jutranjih minut. 

Poleg najkrajšega dneva, kateri zanimiv pojav nas še čaka v decembru?

Albin Gradišnik, Skupina za astronomijo Kasiopeja, opozarja na še en zanimiv pojav, ki ga lahko opazujemo v prihajajočih dneh.

Če se zazremo v nebo, lahko v času zimskega solsticija opazimo še eno posebnost. Zimski čas prinaša, da bo Sonce zelo nizko nad obzorjem, to se okrog 12. ure dvigne le 20 stopinj visoko.

Ob enakem času marca in septembra je to 43 stopinj visoko, najvišje je pa junija, ko se dvigne na 67 stopinj. 

Komentarji (0)

S klikom na gumb Komentiraj se strinjate s pravili komentiranja.

Kateri veliki ptič je najbolj značilen za Prekmurje?

Starejše novice