Lani je v teh dveh mesecih veliko deževalo, dež pa je z izpiranjem ozračja povzročil, da je bila tudi onesnaženost zraka manjša. Posledično je bilo manj tudi temperaturnih obratov, ki so bili letos precej pogosti, poroča STA.
"Trenutno se v celotni celinski Sloveniji soočamo s čezmerno onesnaženostjo zraka z delci PM10," navaja Arso.
Na Arsu bodo ob koncu kurilne sezone naredili tudi analizo kakovosti zraka v povezavi z ukrepi, ki so bili sprejeti za preprečevanje širjenja covida-19, poroča STA.
"Pričakujemo, da bo v vremensko neugodnih pogojih stanje glede delcev PM10 slabše, saj je njihov glavni vir kurjenje lesa v neučinkovitih pečeh," so navedli.
Dodajajo, da zaradi epidemije pričakujejo, da bo oznesnaženost zraka višja predvsem zato, ker smo več doma in bomo zato tudi več kurili.
"Najbolj onesnažujejo zrak zastarele kurilne naprave na les, še posebej, če se v njih nepravilno kuri oziroma se za kurjenje uporabljajo premalo suha drva. Z upoštevanjem navodil za pravilno kurjenje prihranimo gorivo in zmanjšamo onesnaževanje zraka," so že zapisali na Arsu.
Glavni vir dušikovih oksidov pa je promet, poroča STA, ki se je zaradi zaprtja šol, dela od doma in zaprtja javnega prometa zmanjšal, kar pa ne velja za gostoto prometa tovornih vozil, ki se v drugem valu epidemije ni zmanjšal.
Napoved PM10 za današnji dan, 27.11.2020
Danes lahko pričakujemo zmerno onesnaženost zraka z delci PM10 v celinski Sloveniji. Na Primorskem bo onesnaženost nizka, so zapisali na Arsu.
V primeru pričakovane visoke onesnaženosti zraka z delci PM10 Arso priporoča, da:
- ne kurimo lesa v pečeh in kaminih, če imamo druge možnosti ogrevanja,
- zmanjšamo ogrevanje stanovanjskih in poslovnih prostorov, kjer se kot energent uporabljajo tekoča ali trdna goriva,
- uporabljamo javni prevoz namesto osebnih vozil,
- ne kurimo na prostem.