Med temi rešitvami izstopa balkonska sončna elektrarna, ki ponuja številne prednosti, ne samo za okolje, temveč tudi za posamezna gospodinjstva.
Balkonska sončna elektrarna je sestavljena iz izbranega števila solarnih modulov (odvisno od velikosti in zmogljivosti sončne elektrarne) in razsmernika, katerega namen je pretvorba svetlobev električno energijo.
Gre za elektrarno, namenjeno domači rabi, o namestitvi katere je treba obvestiti distributerja električne energije.
Pri tem dejstvo, ali balkonska sončna elektrarna predstavlja samostojno enoto ali le dodatek k že obstoječi elektrarni na strehi (moč te je omejena na 80 odstotkov priključne moči odjemnega merilnega mesta, zatorej dodatna kapaciteta prispeva k večji samooskrbnosti) ne igra nobene vloge.
Obrazec je priložen kompletu, ki ga lahko kupite preko spletne trgovine vklopisonce.si, ta pa vsebuje:
- mikro razsmernik,
- nosilce (namenjene namestitvi balkonske sončne elektrarne na ograjo ali tla),
- 1 x 5 metrov kabla s Schuko vtičem,
- konektorske kable za povezavo med paneli in razsmernikom ter
- Watt meter za merjenje količine proizvedene električne energije.
Dobro je vedeti …
-
Balkonska sončna elektrarna za nemoteno delovanje potrebuje 50-herčno frekvenco, zaradi česar se v primeru izpada električnega omrežja elektrarna avtomatsko izključi.
-
Kadar balkonska sončna elektrarna proizvede električno energijo v večjih količinah od porabe, višek odda v javno omrežje, za kar lastnik elektrarne ne prejme nadomestila. Prispeva pa k hitrejšemu energetskemu prehodu.
-
Za optimalno delovanje balkonske sončne elektrarne se priporoča namestitev te proti jugu, jugovzhodu ali jugozahodu (senčni čas naj bo čim krajši), in sicer pod kotom 35 stopinj.
Med pogoje, ki morajo biti izpolnjeni, da bi se balkonska sončna elektrarna lahko namestila na zunanjo površino objekta, sodijo:
- prostor, primeren za postavitev mikro elektrarne, pri čemer za najprimernejše veljajo balkon, vrt ali nadstrešek, in električna vtičnica v neposredni bližini,
- hišna napeljava z napetostjo 230 vatov in frekvenco 50 hercov (gre za standard tako Slovenije kot nekaterih sosednjih držav), ter,
- v kolikor gre za večstanovanjski objekt, pridobitev dovoljenja s strani vseh lastnikov ostalih stanovanjskih enot in upravnika zgradbe.
Ob vsem naštetem velja poudariti, da namestitev balkonske sončne elektrarne ni pogojena s pridobitvijo kakršnihkoli dovoljenj (izjema so omenjena soglasja ostalih stanovalcev večstanovanjske zgradbe), zato je ta namenjena predvsem tistim:
- ki se želijo izogniti dolgotrajnim birokratskim postopkom,
- ki sončne elektrarne večje kapacitete nimajo možnosti postaviti,
- ki želijo privarčevati pri računih za električno energijo in
- ki želijo prispevati k zmanjšanju porabe elektrike ter s tem k bolj zdravemu okolju.
Vodilni ponudnik mikro elektrarn v Sloveniji, inženirsko podjetje Energen, si prizadeva za stabilno in zanesljivo oskrbo z električno energijo ter v svojem razvoju združuje tehnološki napredek in strokovnost.
Kljub temu v središče svojega zanimanja postavlja okolje in varnost. Vse komponente balkonske sončne elektrarne so tako preizkušene v različnih vremenskih pogojih, testi pa so pokazali, da prenesejo celo točo velikosti oreha (do 25 milimetrov), medtem ko je elektrarno, če pride do njenih poškodb, treba nemudoma zamenjati oziroma prenehati z njeno uporabo.
Izbirati je mogoče med:
- klasično mikro balkonsko sončno elektrarno 400,
- klasično mikro balkonsko sončno elektrarno 800,
- klasično mikro balkonsko sončno elektrarno 800 s hranilnikom,
- ultralahko mikro balkonsko sončno elektrarno 400,
- ultralahko mikro balkonsko sončno elektrarno 800 in
- ultralahko balkonsko sončno elektrarno 800 s hranilnikom.
Prednosti balkonske sončne elektrarne
Medtem ko klasične sončne elektrarne pri večini še vedno vzbujajo številna vprašanja in se jim marsikdo zaradi zapletenih birokratskih postopkov, potrebnih za njihovo namestitev, namerno izogiba, balkonske sončne elektrarne ob vse večjem naraščanju stroškov uporabe električne energije iz javnega omrežja postajajo izredno zaželena alternativna
Med drugim imajo te v primerjavi s klasičnimi elektrarnami in uporabo elektrike javnih distributerjev številne prednosti.
- Enostavna montaža in priklop. Balkonska sončna elektrarna je izdelana po načelu 'sam svoj mojster', zato za pričetek njene uporabe ni potreben profesionalec (monter, električar itn.). Komponentam so priložena natančna navodila za montažo in uporabo, sestaviti je treba le nosilce ter elektrarno vključiti v vtičnico.
- Dolga življenjska doba. Za balkonsko sončno elektrarno je značilno trajanje, zaradi česar garancija zajema petletno obdobje na ultralahke panele (linearna garancija na moč znaša 10 let) oziroma dvanajstletno obdobje na klasične fotonapetostne module (linearna garancija na moč v tem primeru znaša 25 let) in desetletno obdobje na razsmernike.
- Zmanjšanje škodljivih emisij. Balkonska sončna elektrarna je okolju prijazna in proizvede del električne energije, potrebne za delovanje gospodinjstva, pri čemer ne povzroča hrupa ter v ozračje ne izpušča ogljikovega dioksida ali drugih toplogrednih plinov. Vsak kilovat na ta način zmanjša izpust za kar pol kilograma, kar letno v povprečju nanese 600 kilogramov.
- Prihranek pri računih električne energije. Balkonska sončna elektrarna ni zmožna proizvesti zadostne količine električne energije za samooskrbo celotnega gospodinjstva (in je njen obseg tudi sicer omejen, kot so večje elektrarne omejena na maksimalno 80 odstotkov priključne moči odjemnega merilnega mesta), vendar lahko stroške dodobra zmanjša, saj proizvede med 11 in 20 odstotkov letne energije. Prav takšen je tudi prihranek pri računih električne energije, kar za povprečno znaša približno 120 evrov letno.
- Namestitev brez dovoljenj. Balkonska sončna elektrarna ne zahteva pridobitev kakršnihkoli dovoljenj (z izjemo soglasja lastnikov ostalih bivalnih enot in upravnika, če gre za večstanovanjsko stavbo) niti monterja, s čimer se stroški dodatno znižajo, v primeru ugotovitve, da mikro elektrarna vendar ni prava izbira za kraj bivanja, pa je to možno vrniti v roku 30 dni od nakupa.
Iz vsega sledi, da balkonska sončna elektrarna ne povzroča kakršnegakoli tveganja, a lahko dodobra olajša oskrbo z električno energijo in izboljša bivanje ter sočasno prispeva k manjši onesnaženosti ozračja.
Za vodilnega ponudnika mikro sončnih elektrarn v Sloveniji velja podjetje Energen, katerega bistvo je spodbujati in zagotavljati učinkovito rabo obnovljive energije ter prispevati k zelenemu prehodu.
230 vatov ?!?
Vsaj malo preberite preden pritisnete enter...