Mizokinezija, pogosto spregledan pojav, ki so ga začeli raziskovati šele v zadnjem desetletju, je veliko pogostejša, kot so sprva domnevali.
Nedavna obsežna raziskava, objavljena v reviji Nature Scientific Reports, je pokazala, da približno tretjina svetovnega prebivalstva doživlja mizokinezijo.
Kaj je mizokinezija?
Mizokinezija, kar v prevodu pomeni 'sovraštvo do gibanja', se nanaša na občutek nelagodja, draženja ali stresa, ki ga povzroča opazovanje ponavljajočih se gibov drugih, kot sta nervozno cepetanje z nogo ali tapkanje s prsti.
Ta pojav je prvi opisal nizozemski nevroznanstvenik Arjan Schröder leta 2013.
Vsak tretji človek občuti nelagodje zaradi gibov drugih
Raziskava, ki je zajela več kot 4100 ljudi, je odkrila, da mizokinezijo doživlja kar 33 odstotkov posameznikov.
Zanimivo je, da se pojavlja tudi pri ljudeh brez zgodovine duševnih motenj, kar kaže na to, da gre za širši pojav zaznavanja in ne za redko nevrološko motnjo.
Povezava z anksioznostjo in stresom
Ljudje, ki trpijo zaradi mizokinezije, pogosto poročajo o tesnobi in stresu, kar nakazuje na možno povezavo z večjo čustveno občutljivostjo.
Medtem ko mehanizmi, ki povzročajo mizokinezijo, še niso popolnoma jasni, obstajajo teorije, ki jih poskušajo pojasniti.
Ena od teorij trdi, da je pojav povezan s čustveno občutljivostjo in empatijo, saj ponavljajoči gibi lahko signalizirajo stisko drugih ljudi. Druga teorija temelji na evolucijskem odzivu na potencialne nevarnosti.