Slika je simbolična.
Mariborinfo
Sob, 7.9.2024 20:00
Če so leta 2013 v Sloveniji ukradli kar 1464 vozil, pa so jih lani odtujili 342, kar je več kot eno vozilo na dan. Razkriti pa so podatki, kje v državi prihaja do največ kraj in kateri avtomobili so največkrat tarča tatov.

V svetu, kjer so avti več kot le prevozno sredstvo, ampak pogosto tudi rezultat dolgoletnih varčevanj, je kraja vozila lahko prava nočna mora.

V Sloveniji se vsak dan zgodi povprečno ena kraja vozila, kar se morda zdi kot majhna številka, a je v resnici lahko kraja zelo finančno uničujoča.

Čeprav smo v zadnjih letih priča upadu tatvin, pa število ukradenih vozil še vedno buri duhove in sproža številna vprašanja: Kateri avtomobili so najbolj privlačni za tatove? In kje v Sloveniji se dogaja največ tatvin vozil?

Število tatvin se je zmanjšalo

V Sloveniji je lani bilo registriranih približno 1,7 milijona vozil, med katerimi je približno 1,2 milijona avtomobilov.

Kljub temu da je verjetnost, da bo vaš avto postal tarča tatov, relativno majhna, podatki kažejo, da je vsak dan v povprečju ukradeno eno vozilo, pri  čemer govorimo tako o avtomobilih, kot tudi motorjih, avtobusih, tovornjakih in tudi traktorjih.

Kot poroča N1, je bilo letos do 26. avgusta odtujenih 342 vozil, kar pomeni nekoliko več kot eno vozilo na dan. Ta številka je primerljiva s prejšnjim letom, ko je bilo do že omenjenega datuma ukradeno 301 vozilo.

Čeprav se te številke zdijo visoke, so bili pred desetimi ali petnajstimi leti številke še precej višje. »Pred letom 2017 je bilo v Sloveniji letno ukradenih med 100 in 1500 motornih vozil,« so za N1 pojasnili na policiji.

Največ vozil je bilo ukradenih v letu 2013, ko je bilo odtujenih 1464 vozil. Po letu 2017 se je število tatvin občutno zmanjšalo.

Kateri avtomobili so največkrat tarča tatov?

Ko gre za tatvine avtomobilov, so določene znamke in modeli bolj priljubljeni med tatovi kot drugi. Podatki, ki jih navaja N1, razkrivajo zanimive trende glede tega, kateri avtomobili so najpogosteje tarče nepridipravov.

Na vrhu seznama sta že dalj časa Renault in Volkswagen, kar se odraža tudi v statistiki kraje vozil. Renault Clio je še posebej priljubljen med tatovi, saj je bilo lani odtujenih kar 31 teh vozil.

Sledita mu Renault Megane in Volkswagen Golf, pri čemer so policisti lani obravnavali po 11 primerov kraje obeh modelov. Med prvih deset so se uvrstili tudi Renault Captur, Renault Grand Scenic in Opel Astra, kar kaže na to, da tatovi favorizirajo predvsem popularne in široko dostopne modele.

Tem pa sledijo avtomobili znamke BMW, Audi, Opel, Fiat, Peugeot, Citroen in na zadnjem mestu Mercedes Benz.

Na vrhu Ljubljana in Maribor, na repu Murska Sobota

Poleg znamk in modelov pa statistika kaže tudi pomembne razlike glede lokacije kraje vozil. Ljubljana, kot glavno in največje slovensko mesto, vodi po številu ukradenih vozil z lanskimi 274 primeri.

Za Ljubljano sledita Policijska uprava Maribor s 84 ukradenimi vozili in Policijska uprava Celje s 54 primeri.

Na lestvici sledi Policijska uprava Koper s 50 primeri, Policijska uprava Novo mesto s 37 primeri, Policijska uprava Kranj z 29 ukradenimi vozili, na repu lestvice pa sta Policijska uprava Murska Sobota, kjer je bilo lani ukradenih 15 vozil, ter Policijska uprava Nova Gorica s 13 primeri.

Starejše novice