Priljubljena sprehajalna pot je menda tudi ena izmed točk, kjer se po pričevanju stanovalcev dogaja prostitucija na prostem (foto: Bobo).
Ljubljanainfo
Pet, 9.8.2024 05:00
Stanovalci, ki živijo v okolici ulice Breg, na zahodnem bregu Ljubljanice tarnajo, da postaja življenje v centru vedno težje.

»Poleg tega, da se narkomani zadevajo že kar v centru Ljubljane, sploh priljubljena so mesta ob Ljubljanici, kjer so urejene sprehajalne poti in klopi, pa se zdaj ob Ljubljanici dogaja tudi prostitucija. Kar tako, na prostem, vsem pred očmi, sredi belega dne,« nam je povedala tamkajšnja stanovalka.

Ali se kaj takega ob Ljubljanici res dogaja in ali so prejeli že kakšno prijavo, smo vprašali na Policijsko postajo Ljubljana

Tam so nam odgovorili, da po njihovem do sedaj izvedem preverjanju policija o zgoraj opisanih dogodkih prijave do sedaj ni prejela. 

Pojasnili so, da policija poleg lastnih zaznav preveri tudi vsa naznanila in druge informacije, ki jih podajajo občani. V primeru zaznanih razlogov za sum, da je bilo storjeno kaznivo dejanje ali pa so ugotovljeni elementi prekrškov, ustrezno ukrepa. Več o tem, kakšna kazniva dejanja zaznavajo, ne povedo.

»Podrobnosti o konkretnih preiskavah vam zaradi interesa posamičnih preiskav ne moremo pojasnjevati.«

Zato pozivajo, naj občani takrat, ko sami zaznajo sum na kakšno kaznivo dejanje, to takoj prijavijo na policijo.

Podhod sprehajalne poti, kjer smrdi po urinu, na tleh je videti razne ostanke in smeti (vir: Instagram)

Prostitucija dekriminalizirana

V zvezi s prostitucijo je treba vedeti, da je ta v Republiki Sloveniji dekriminalizirana od leta 2003, ko je bila s spremembami in dopolnitvami zakona o prekrških zoper javni red in mir odpravljena prepoved vdajanja prostituciji. 

Osebe, ki se samovoljno prodajajo, obdržijo ves zaslužek in ne kršijo nobenega zakona. Niti davčnega, saj njihova dejavnost sodi v sivo cono ekonomije.

Na tej urejeni poti ob Ljubljanici naj bi se dogajale nečednosti, trdijo stanovalci (foto: Bobo).

Kaj pa je kaznivo?

»Na podlagi zakona o varstvu javnega reda in miru je ostalo kaznivo ponujanje spolnih uslug na javnem kraju na vsiljiv način, kar pa mora koga motiti oziroma povzročiti vznemirjenje ali zgražanje ljudi.«

Pri tem prekršek torej ni spolno občevanje za denar, temveč ponujanje spolnih uslug na javnem kraju z vsiljevanjem.

Policija prostitucije ne spremlja

Policija zato samega izvajanja prostitucije ne spremlja in o tem ne vodi podatkov. 

Obstaja pa kaznivo dejanje zloraba prostitucije, ki je opredeljeno kot sodelovanje pri prostituciji druge osebe zaradi izkoriščanja ter navajanje ali spodbuditev druge osebe k prostituciji ali pridobitev druge osebe za prostitucijo z uporabo sile, grožnje ali s preslepitvijo. 

Kazenski zakonik še posebej ščiti mladoletne osebe, saj na eni strani kriminalizira povpraševanje po prostituciji le-teh, na drugi strani pa kriminalizira njihovo izkoriščanje.  

Na Bregu se lahko približamo Ljubljanici, turisti tukaj radi posedajo (foto: Bobo).

»Policija pri svojem delu ugotavlja, da se prostitucija oglašuje preko različnih medijev, izvaja pa se na različnih lokacijah in prostorih.«

Treba je vedeti, da sistemska ureditev v Sloveniji izvajalcev prostitucije ne kriminalizira, preganja pa vse, ki se želijo z njihovim delom okoristiti. 

Kaznivo dejanje zloraba prostitucije

Po mnenju policije omenjena sistemska ureditev pomeni, da lahko izvajalci prostitucije prijavijo različne oblike kaznivih ravnanj, uperjene zoper njih, ne da bi s tem inkriminirali tudi sebe.

Takih primerov je nekaj, priznavajo na policiji. 

»Na podlagi ugotovitev iz preiskav v predkazenskih postopkih se ugotavlja, da so bile oškodovanke kaznivega dejanja zloraba prostitucije najpogosteje izkoriščane v različnih nočnih lokalih.«

V številkah

Policija je v letu 2023 identificirala 21 žrtev kaznivega dejanja trgovine z ljudmi in 60 potencialnih žrtev trgovine z ljudmi. 

Kot žrtve so bile obravnavane državljanke Bosne in Hercegovine, Črne gore, Hrvaške, Kitajske, Romunije, Slovenije, Srbije in Ukrajine. 

Vse identificirane žrtve so bile ženskega spola in so bile spolno izkoriščane. Policija je v obdobju poročanja obravnavala tudi en primer, v katerem je bila identificirana mladoletna žrtev iz Slovenije.

Zaradi suma storitve kaznivega dejanja trgovine z ljudmi je policija obravnavala skupaj 16 oseb, od tega 11 moških in pet žensk. Med njimi so prevladovali državljani Slovenije.

»Kazenski postopki zoper storilce teh kaznivih dejanj, če zoper njih ni odrejen pripor, praviloma trajajo več let. Razlog za to je v večjem številu storilcev, ki se postopku izognejo tudi z odhodom v tujino ali že ob kaznivem dejanju delujejo v tujini s sostorilci v Sloveniji. »

Komentarji (1)

Kokimoki (ni preverjeno)

Naša policija preganja samo kolesarje brez luči pri belem dnevu...

Starejše novice