Župan Ljubljane Zoran Janković in mestni urbanist Janez Koželj. Od leta 2006 do danes sta pošteno spremenila center Ljubljane (foto: Bobo).
Ljubljanainfo
Sre, 13.11.2024 16:00
19. Svetovna konferenca Lige zgodovinskih mest je letos v Ljubljani.

Ljubljana do četrtka gosti svetovno konferenco Lige zgodovinskih mest. 

Združenje svetovnih mest, ki so pomembna zaradi svojega zgodovinskega porekla, se posveča ustvarjanju živahnega mestnega središča s trajnostno urbano mobilnostjo, kar je tudi glavna tema letošnjega srečanja. 

Konferenca, namenjena predstavitvi primerov, politik, praks in izmenjavi znanja, bo do četrtka.

Liga zgodovinskih mest združuje približno 129 mest iz več kot 60 držav iz celega sveta. 

Letos na konferenci v Ljubljani sodeluje 120 udeležencev, ki prihajajo iz 27 mest iz 15 držav. Menda bi jih bilo še več, če bi prispeli predstavniki iz arabskih in azijskih predelov sveta, ki pa so udeležbo odpovedali zaradi poplav.

Uvodni nagovor je imel profesor Janez Koželj, nekdanji podžupan Mestne občine Ljubljana, mestni urbanist in častni meščan Ljubljane. 

Arhitekt je udeležencem konference predstavil fotografije začetka prenove leta 2006. Takrat je Mestna občina Ljubljana z novoizvoljenim županom Zoranom Jankovićem na čelu začela s prenovo mestnega jedra.

Morda se še spomnite, kakšna je bila takrat Ljubljana: stavbe v centru so bile neobnovljene in razpadajoče, čez Tromostovje ste peljali z mestnim avtobusom, parkirali ste lahko pred NUK-om ali na Kongresnem trgu, s stavbe Kozolec na Bavarskem dvoru je na primer odpadal omet na ulico.

Danes peš cona, pred več kot desetimi leti pa je čez Tromostovje potekla promet (foto: Bobo).
Glavna tema konference, ki je v Centru Rog, je ustvarjanje živahnih in pešcem prijaznih mestnih središč z rešitvami trajnostne mobilnosti (foto: MOL).

Podžupan Dejan Crnek je opomnil, kakšna je Ljubljana zdaj, obnovljena, s tlakovano Slovensko ulico in peš cono. 

Zaprtje mestnega jedra za promet in povečanje površin za pešce predstavljajo tudi na drugih konferencah, kar navdušuje druga mesta. Navdušena so tudi nad Kavalirjem, brezplačnim vozilom na električni pogon, ki vozi po centru, pokopališču Žale in Kliničnem centru.

Ob zaključku konference v četrtek bodo sodelujoča mesta podpisala Ljubljansko deklaracijo, v kateri se bodo zavezala k uresničevanju načel, kot so ohranjanje kulturne dediščine, trajnostni urbani razvoj, spodbujanje kulturnih izmenjav, izobraževanje in ozaveščanje javnosti ter zagotavljanje vključevalnih in dostopnih mestnih središč za vse.

V imenu Mestne občine Ljubljana bo Ljubljansko deklaracijo podpisal podžupan Dejan Crnek.

Udeležence konference bo seveda sprejel tudi župan Zoran Janković in se srečal s predsednikom Lige zgodovinskih mest in županom Kyota Kojitom Matsuijem.

Tlakovana Slovenska cesta in kavalir, ki navdušuje vse obiskovalce Ljubljane (foto: Bobo).

V okviru konference poteka tudi program za mlade mest, članic Lige zgodovinskih mest (do 15 let), za katere so organizatorji pripravili likovni natečaj o dediščini lastnih mest.

Ljubljanski osnovnošolci so ustvarjali na temo mojstra Plečnika v našem mestu, čigar izbrana dela so uvrščena na Unescov seznam svetovne dediščine. 

Na likovnem natečaju so sodelovali učenci iz 14 ljubljanskih osnovnih šol ter mladi iz deset mest članic Lige zgodovinskih mest. 

Skupaj so ustvarili 92 likovnih del, od tega jih je 32 iz Ljubljane, 42 pa iz ostalih mest. Njihova dela bodo razstavljena v Centru Rog.

Starejše novice