Zobozdravnik Robert Kovačević je opisal nedavni primer nasilja v eni izmed njihovih enot. Zgodil naj bi se pred mesecem dni.
»Pacient je zobozdravnici grozil, jo žalil, prišlo je tudi do fizičnega kontakta,« je povedal.
Pacient je, po besedah Kovačevića, terapijo namreč odklanjal in imel svojo zamisel, kako naj bi zdravljenje potekalo. Ko je vendarle sprejel način zdravljenja, ki ga je predlagala zobozdravnica, je prejel anestetik, a se je nato pacient odzval z agresijo.
Tako jo je začel pljuvati in jo žaliti, in jo pri tem tudi odrinil. »Razbil ti bom vse zobe,« ji je rekel, je pojasnil Kovačević.
Zobozdravnica se je takoj umaknila iz ordinacije v čakalnico, agresivni pacient pa se je odpravil in zobozdravnici med potjo namenil še nekaj groženj: da jo bo našel na domu in z njo obračunal.
Poklicali so policijo, kaj se je zgodilo z agresivnim pacientom, Kovačević ne ve. Zobozdravnica je odšla na bolniško.
»Dogodek je nesprejemljiv. Vzbuja strah in velik stres celotne ekipe,« je še povedal.
Po zadnjih podatkih so zabeležili že 104 take primere, samo v Zdravstvenem domu Center, kjer je zaposlen Kovačević, pa so v zadnjem mesecu policijo klicali kar štirikrat.
»Razumem, da imajo pacienti težave, mogoče pričakujejo več, kot jim v danem momentu lahko nudimo. A nasilje ni dopustno,« je opozoril.
Predstavniki zbornic zdravniške, lekarniške ter zdravstvene in babiške nege so zaradi naraščajočega nasilja nad zdravstvenimi delavci v okviru kampanje 'Ne nasilju v zdravstvu' 10. maja začeli z zbiranje potrebnih 5000 podpisov za vložitev predloga spremembe kazenskega zakonika z vzpostavitvijo kaznivega dejanja napada na zdravstvenega delavca, ko ta izvaja zdravstveno obravnavo.
60-dnevni rok za zbiranje podpisov se je iztekel 8. julija.
Zdravniška zbornica v državni zbor vložila predlog sprememb kazenskega zakonika
V Zdravniški zbornici so s predstavniki drugih zdravstvenih delavcev z zbranimi 7561 podpisi v državni zbor vložili predlog spremembe kazenskega zakonika za večje kazenskopravno varstvo in zaščito zdravstvenih delavcev.
Po predlogu bi se vzpostavilo kaznivo dejanje napada na zdravstvenega delavca, s čimer želijo pobudniki prispevati k manj nasilni družbi, poroča 24ur.com.
Ob vložitvi podpisov je družinska zdravnica Nena Kopčavar Guček, ki je tudi vodja delovne skupine 'Ne dopuščajmo nasilja' pri Zdravniški zbornici Slovenije povedala, da podatki fakultete za varnostne vede iz leta 2019 in podatki, ki jih zbira zdravniška zbornica, po njenih navedbah kažejo, da je telesnemu nasilju izpostavljenih približno 41 odstotkov zdravstvenih delavcev, psihičnemu nasilju pa 89 odstotkov.
Predsednica zdravniške zbornice Bojana Beović je predlog spremembe kazenskega zakonika označila za kamenček v mozaiku urejanja razmer v zdravstvu.
Ojoj...! Na otok Goli z njim...