Slika je simbolična.
Ljubljanainfo
Čet, 4.7.2024 11:00
Nikar ne nasedajte!

So tudi vas že kdaj skušali »nategniti«? Znate prepoznati zle namene neznancev na spletu? Na družbenem omrežju Facebook se je razširila zgodba ženske, ki v Ljubljani išče stanovanje za najem. 

Kontaktirala jo je namreč »najemodajalka«, ki se je pretvarjala, da ima prosto stanovanje na Rimski ulici v centru mesta. Da je bila prevara še bolj prepričljiva, ji je poslala celo kopijo svojega osebnega dokumenta, prevarant namreč želi ustvariti lažno predstavo, da prihaja iz tujine.

»Pozdravljeni, to objavo pisem, da ne bi kdo slucajno nasedel tej prevarantki s stanovanjem. Kontaktirala me je gospa Pereira Gonçalves, ki naj bi imela stanovanje na Rimski cesti 7 v  Ljubljani. Na slikah je mail, vsi podatki in kaj zahteva.«

400 evrov za polog

Tu pa se začne prevarantski prijem: oseba na drugi strani od nič hudega slutečega iskalca stanovanja zahteva 400 evrov pologa, ki ga mora žrtev prevare poslati vnaprej:

»Gospa zahteva 400 evrov pologa, samo da pride v Ljubljano. Ko sem jo prosila za telefonsko stevilko, mi je ni želela dati, češ, da si lahko preko maila piševa. Ko sem ji napisala, da govorim tudi portugalsko, na to nič ni komentirala, samo odgovorila s polomljeno slovenščino.«

Izkazalo se je, da stanovanje sploh ne obstaja:

»Bila sem tam, na Rimski 7. Prijazna stanovalka mi je razložila, da nikoli ni bilo nobenega s tem primkom v tem stanovanjskem objetku, po slikah je razvidno, da ima stanovanje visoke strope in balkonska vrata, ta objekt a Rimski 7 nima visokih stropov ter nikakršnega balkona. Samo opozorim, da slučajno ne bi bil kdo oškodovan. NIKOLI ne pošiljajte denarja vnaprej SAMO za ogled.«

Kako se lahko zaščitimo?

Državni program Varni na internetu nas ozavešča o tovrstnih situacijah, kjer lahko prevaranti izkoristijo našo naivnost in nepozornost. Preveliko zaupanje v sogovornika, nepoznavanje spletnega okolja in naivnost so namreč pogosti razlogi za slabe odločitve na spletu. 

»Kljub številnim opozorilom in zavedanju, da v realnem svetu ni tako, bodo vedno obstajali posamezniki, ki naivno verjamejo, da lahko v teden dni stari spletni trgovini z izvorom na Kitajskem, dejansko kupijo originalno Gucci torbico za 20 evrov. Ali pa, da so na nagradni igri, v kateri sploh niso sodelovali, zadeli novi iPhone. Na spletu se je treba vedno držati pravila, da ni nič zastonj in, da če je nekaj videti prelepo, da bi bilo res, potem verjetno ni.«

Pred nakupom vedno preverimo spletno trgovino in ne verjamemo naivno obljubam o hitrem zaslužku in izjemno ugodnih ponudbah prek spleta.  

Vedno preberemo drobni tisk, preden vpišemo svojo telefonsko številko ali druge osebne podatke in tako preverimo, komu bodo ti pravzaprav posredovani. V kolikor nismo prepričani, zakaj smo prejeli neko sporočilo, to preverimo pri pošiljatelju in ne odpiramo priponk neznanega izvora.  

Starejše novice