Kakovost zraka je v zimskih mesecih v Ljubljani pogosto problematična. Zaradi povišanih vrednosti onesnaževal v ozračju, kot so delci PM10 in PM2,5, so otroci še posebej ogroženi.
V tej občutljivi starostni skupini lahko onesnažen zrak povzroči resne težave z dihalnimi potmi, povečano dovzetnost za okužbe dihal, pa tudi težave z razvojem pljuč.
Zato je pomembno, da vzgojno-izobraževalne ustanove, kot so ljubljanski vrtci, ukrepajo odgovorno.
Na portalu Ljubljanainfo smo se odločili preveriti, kako se mestni vrtci odzivajo na slabo kakovost zraka in kako se trudijo zaščititi otroke – ranljive uporabnike javnega prostora.
Ali spremljajo kakovost zraka?
V večini ljubljanskih vzgojnih ustanov spremljajo kakovost zraka preko različnih virov informacij, kot so obvestila na radiju, spletne strani Agencije Republike Slovenije za okolje in Mestne občine Ljubljana.
Te platforme ponujajo ažurne podatke, kar omogoča, da se sprejmejo hitri in ustrezni ukrepi, če je to potrebno.
Kako torej ukrepajo ob onesnaženem zraku?
Vrtec Črnuče
Mojca Egger, organizatorica zdravstveno-higienskega režima v Vrtcu Črnuče, je dejala, da kakovost zraka spremljajo predvsem preko spletnih virov, kot sta Agencija Republike Slovenije za okolje in Mestna občina Ljubljana.
»V primeru, da raven onesnaženosti presega mejno dnevno vrednost za delce MP10, ki je 50 µg/m3, gibanje na prostem ne prepovedujemo, ampak svetujemo krajše izhode iz vrtca, ki naj bodo, če se le da, v gozd, predvsem pa stran od večjih prometnic. Čas izhoda naj bo izven jutranjih prometnih konic, gibanje na prostem pa naj ne bo fizično naporno, ampak umirjeno, na primer sprehod,« je pojasnila.
S tem preprečijo globoko vdihavanje onesnaženega zraka, kar je ključno za zdravje otrok.
Vrtec Ciciban
Ravnateljica Nina Zrimšek je povedala, da v Vrtcu Ciciban spremljajo informacije o onesnaženosti zraka iz uradnih virov, kot je agencija za okolje.
Ko zaznajo povišane vrednosti onesnaževal, kot so delci PM10, prilagodijo dejavnosti na prostem.
»Ob povišanih vrednostih onesnaženosti zmanjšamo čas, ki ga otroci preživijo na prostem, in se izogibamo fizično napornih igram, kot je tek. V tem času se trudimo za dobro prezračevanje bivalnih prostorov,« je pojasnila Zrimšek.
Vrtec Trnovo
Tudi v Vrtcu Trnovo so sprejeli podobne ukrepe. Suzana Antič, ravnateljica, pravi, da redno spremljajo kakovost zraka na spletnih straneh agencije za okolje in Mestne občine Ljubljana.
»Ko zaznamo povišane vrednosti onesnaževal, kot so žveplov dioksid, dušikovi oksidi, ogljikov monoksid, ozon, organske spojine ter delci PM10 in PM2,5, omejimo gibanje otrok na prostem,« je povedala.
V tem času otroci preživijo več časa v igralnicah, ki jih učinkovito prezračujejo. »Izogibamo se tudi igram, ki bi lahko povzročile prekomeren fizični napor.«
Zakaj je pomembno zaščititi otroke pred onesnaženim zrakom?
Otroci so ena najbolj ranljivih skupin, ko gre za onesnažen zrak. Njihovo telo se namreč še razvija, kar pomeni, da so občutljivejši na škodljive učinke onesnaževal, ki jih lahko vdihnejo v pljuča.
Z dolgotrajno izpostavljenostjo onesnaženemu zraku lahko pride do povečanega tveganja za bolezni dihal, kot so astma, bronhitis in druge respiratorne bolezni, ki lahko vplivajo na zdravje otrok tudi v odrasli dobi.
V tem kontekstu so ukrepi, ki jih izvajajo ljubljanski vrtci, ključnega pomena za zaščito zdravja otrok. Z omejevanjem gibanja na prostem, prezračevanjem prostorov in ozaveščanjem tako otrok kot staršev, ustvarjajo varno okolje, kjer so otroci manj izpostavljeni škodljivim učinkom onesnaženega zraka.
Sklep
Ljubljanski vrtci odgovorno spremljajo, kakšen je zrak in ustrezno prilagajajo dejavnosti na prostem, da zagotovijo zdravje in dobro počutje najmlajših.