Družba Slovenski državni gozdovi je opozorila, da bodo na območju Griča in Šujice v bližini Lesnine Brdo izvajali sečnjo in spravilo lesa, in sicer od 1. avgusta pa do najpozneje 31. avgusta.
V tem času se velja izogibati delovišču in upoštevati navodila pristojnih. Padajoča drevesa so namreč smrtno nevarna.
Za posek je označenih za 430 kubičnih metrov dreves, dela pa bosta izvajali dve traktorski ekipi.
Obvestilo je bilo deležno nekaterih ogorčenih odzivov: da ne gre za gospodarjenje, temveč ropanje; da se seka ravno na predelu, kjer naj bi bil velik pritisk za gradnjo elitnih sosesk; da bo tam namesto dreves grmovje, to pa nikoli ni veljalo za »pljuča« …
Omenjena družba poudarja, da gre za pomladitveno sečnjo in ne za golosek. Dodali so še, da ne ropajo, ampak da »ob sočasni skrbi za trajnostni, sonaravni in večnamenski razvoj gozdov skrbi še za ustrezno donosnost gospodarjenja z gozdovi za državo, torej posredno za vse davkoplačevalce.
Ves dobiček, ki ga ustvarimo pri gospodarjenju z gozdovi, je v obliki dividend izplačan državi, približno enak znesek (približno 15 milijonov evrov) pa vsako leto vplačamo tudi v proračunski gozdni sklad«.
Sredstva iz sklada gredo za različne namene, so še pojasnili: od financiranja ukrepov Natura 2000 v zasebnih gozdovih, obnove lokalnih cest v krajih, kjer je veliko državnih gozdov, promocijo gozdarstva in lesarstva, povečevanje površine gozdov ...
Skratka, na omenjenem območju bo ostal gozd, so dali vedeti, le mladju želijo omogočiti, da se razvije.
»Gozdovi tudi za večjo odpornost na podnebne spremembe potrebujejo aktivno gospodarjenje. Ne moremo povsod imeti pragozd.« Kot niso pragozd mestni gozdovi in gozdovi v krajinskih parkih.
»Razumevanje gozda kot statičnega sistema v primeru mestnih gozdov lahko vodi v kopičenje odmrlega, bolnega in mehansko šibkega drevja, ki je nevarno za obiskovalce,« so dodali.
Naslovili so tudi očitek, da bodo dober les prodali v tujino. Kot so sporočili, ga veliko večino prodajo domačim predelovalcem, med katerimi prevladujejo žagarski obrati.
V tujino prodajo le manj vreden les, za katerega pri nas ni dovolj proizvodnih kapacitet.
Objavo so na družbenih omrežjih tudi sponzorirali. Kot so pojasnili, so želeli na ta način doseči čim več ljudi, ki živijo v bližini Brda. Za ciljni doseg so morali plačati.