Slika je simbolična.
Ljubljanainfo
Pet, 13.9.2024 05:00
Straši opozarjajo, da je bilo letos v okolici vrtcev nenormalno veliko komarjev.

Tudi letos je v Ljubljani oziroma na nekaterih območjih Ljubljane bilo izredno veliko komarjev, nekateri so govorili, da je šlo celo za invazijo komarjev.

Njihovi piki so neprijetni, na mestu vboda nastane srbeča oteklina in rdečina. Še posebej neprijetni so za malčke, ki se velikokrat spraskajo tudi do krvi.

Roji komarjev na malčkih

Starši malčkov, ki obiskujejo ljubljanske vrtce, pravijo, da so bili otroci v vrtcih nenormalno izpostavljeni komarjem, ki so v celih rojih sedali na nemočne otroke.

»Več staršev je ugotavljalo, da so otroci spraskani do krvi in neobičajno hudo popikani.

Vzgojiteljice so špricale z vsem, kar so imele, starši smo že zjutraj polivali otroke, a nič ne pomaga. Vrtci imajo veliko sence in hladu, kjer se zadržujejo komarji. Vode ni nikjer,« pravijo obupani starši.

Zato pristojne sprašujejo, ali bi lahko za prihodnje leto oziroma pomlad naredili kakšen pilotni projekt zaščite otrok s špricanjem, kot to delajo recimo v Zagrebu.

Najučinkovitejše sredstvo preventiva

Na Mestni občini Ljubljana pravijo, da se dobro zavedajo problematike komarjev, zato že vrsto let izvajamo različne aktivnosti.

A da še vedno ostaja kot najučinkovitejše sredstvo v boju zoper komarje preventiva, pri čemer lahko največ storijo prebivalci sami s tem, da imajo okolico hiše pospravljeno in naokoli nikoli ne puščajo nepokritih predmetov, kjer lahko zastaja voda.

V Sloveniji prepovedana raba insekticidov

Glede uporabe biocidnih sredstev pa tudi za Ljubljano velja stališče Nacionalnega inštituta za javno zdravje.

»Prisotnost in povečano število komarjev ne opravičuje rabe biocidnih sredstev v zunanjem okolju z namenom, da se zmanjša njihovo število. Insekticidov, ki bi se uporabljali v zunanjem okolju oziroma na prostem, v Sloveniji ne uporabljamo zaradi vpliva na druge organizme.

Ko z njimi zatiramo komarje, ne zatiramo samo komarjev, temveč tudi druge žuželke, kot so čebele. Uporaba insekticidov v zunanjem okolju je strokovno smiselna oziroma upravičena pri pojavu izbruha nalezljive bolezni, ki jo prenašajo komarji. Tega v Sloveniji do sedaj ni bilo. 

V Sloveniji trenutno ni dovoljena oziroma je prepovedana raba insekticidov za zatiranje komarjev na prostem, saj za tovrstno rabo pri nas insekticida nimamo registriranega,« so na Oddelku za varstvo okolja citirali stališče Nacionalnega inštituta za javno zdravje.

Sob, 21.9.2024
Pri zaključnih oblogah iz keramičnih ploščic ali kamnitega materiala imajo fuge poleg funkcionalne tudi zelo pomembno estetsko vlogo.

Prve okužbe z virusom

Spomnimo, da so v začetku septembra v Sloveniji potrdili prve tri primere okužbe z virusom Zahodnega Nila letos. Vse tri primere okužbe potrdili v severovzhodnem delu Slovenije, v Pomurski in Podravski regiji. To so prvi primeri po petih sezonah, ko okužb z virusom v Sloveniji niso zaznali.

Virus Zahodnega Nila prenašajo komarji. Najpogosteje se zato pojavlja v toplejših mesecih, ko so komarji najbolj aktivni. Zelo redko se virus prenese med ljudmi preko transfuzije, tkiv ali darovanih organov.

Starejše novice