Ljubljanainfo
Tor, 7.1.2025 11:00
V današnjem času, ko prevladuje potrošniška miselnost, pohištvena industrija pa temelji na hitri proizvodnji in tipskih kosih, arhitektka in oblikovalka Nina Savič prinaša osvežujoč pogled na oblikovanje interierjev, ki jih krasijo posebni kosi.

Jedro njene zgodbe so retro svetila in stari kosi pohištva, ki jih preobraža v nove unikatne stvaritve. Pod blagovno znamko Jugošik tako naša sogovornica ustvarja navdihujočo zgodbo o oživljanju predmetov za dom, ki pogosto obležijo v kleteh, na podstrešjih ali celo končajo med odpadki. 

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Ljubljane, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Začelo se je doma

Pohištvo in svetila iz časov naših starih staršev so Ljubljančanko že od nekdaj zanimali. Tako je v preteklosti zbrala kar nekaj tovrstnih predmetov, vendar je čas, da jih uporabi, še prej pa obnovi, prišel šele, ko se je lotila prenove svojega stanovanja. 

V minimalističnem prostoru, ki je odražal njen osebni slog, so unikatni kosi svetil, ki jih je z ljubeznijo in pozornostjo obnovila z električarjem, naredili velik učinek: 

»Svetila, ki sem jih našla, sem očistila, obnovila in prilagodila svojim potrebam. Hitro sem opazila, da so ti kosi zelo povzdignili prostor in ustvarili posebno atmosfero. Včasih zanemarimo pomen svetil, vendar so eden ključnih element v vsakem domu,« je dejala.

Spomin na babico 

Ne samo luči, tudi nekaj starega pohištva je dobilo novo podobo in mesto v njenem stanovanju. Med drugim se je lotila obnove črne družinske omare, ki sta jo hotela njena starša zavreči, Nina Savič pa je v njej videla potencial. 

»Iskreno mi ni bila nikoli prav zelo všeč, sem se je pa skozi leta navadila. Misel, da jo zavržemo, mi je bila tako kar malo nenavadna. Sem pa ravno takrat iskala omarico za svojo dnevno sobo in sem pomislila, da bi lahko ta kos reciklirala. 

Zgornje tri viseče omarice so se mi zdele ravno pravšnje velikosti. Postavila sem jih na nogice, ki sem jih imela shranjene od prej, zamenjala sem še ročaje in omarice povezala s kamnito polico. 

Kos je kar naenkrat zasijal popolnoma drugače,« je opisala kreativni proces. 

Arhitektka in oblikovalka, ki pravi, da je prepoznati potencial v starih stvareh, prava umetnost, je ponosna tudi na predelavo babičine kredence: 

»Del tega kosa, ki predstavlja predale, je postal konzolna mizica. 

Dodala sem ji noge iz 60. let in ročaje z omar moje otroške sobe. Združitev teh elementov v novo obliko lepo ponazarja jedro Jugošika – spajanje dediščine in ustvarjalnosti, kar izbrani predmet povzdigne oziroma transformira v nekaj čisto novega.«

Vir: Osebni arhiv

Najprej v virtualni svet

Jugošik se je širši javnosti najprej predstavil na družbenem omrežju Instagram, kjer je Nina Savič začela objavljati fotografije svojih prvih projektov. Tam je za njeno ustvarjanje zavladalo zanimanje, saj je koncept recikliranja in prenove pohištva ter svetil pri nas še vedno precej redka praksa. 

»Sem pa bila vesela, ker so bili odzivi na moje delo res pozitivni, kar me je spodbudilo, da razvijam to svojo strast. Tako imam danes svoj studio z delavnico na Vilharjevi ulici 3 A in veliko načrtov za naprej,« razlaga.

Najbolj se veseli širitve svojega posla, vključno z organizacijo pop-up dogodkov, ki predstavljajo edinstven koncept začasne trgovine na določeni lokaciji. V Nininem primeru bo to v njenih prostorih na Vilharjevi ulici, in to večkrat na leto, običajno za dan ali dva. 

O podrobnostih pop-up dogodkov bo Nina obveščala preko svoje spletne strani in družbenih omrežij. 

Aktualno

Njen fokus je ta hip na unikatnih svetilih. Vsako luč ročno izdela in prilagodi potrebam naročnika. Tako je na primer oblikovala svetila za družino s tremi otroki, pri čemer je vključila elemente, ki odražajo njihov življenjski slog in spomine na poletja na Korčuli. 

Na koncu nas sogovornica prijazno spodbuja, naj pomislimo na pohištvene kose, ki jih morda že dolgo ne uporabljamo in jih imamo namen zavreči. Predlaga, da se vprašamo, ali obstaja možnost, da jih recikliramo, preoblikujemo ali jih ponovno uporabimo na način, ki bo ohranil njihovo zgodovino, hkrati pa jim podaril nov življenjski prostor v našem domu.

»Če se tega ne želimo ali ne znamo lotiti sami, pa smo vam mi, oblikovalci in ljubitelji starin, vedno na voljo,« pravi in doda, da je proces prenove in ustvarjanja nekaj novega iz starega lahko čudovita izkušnja, ki združuje umetnost, kreativnost in trajnost.

Starejše novice