Sindikat, ki se ponaša, da je edini reprezentativni sindikat v panogi gostinstva in turizma ter podpisnik kolektive pogodbe dejavnosti gostinstva in turizma v Sloveniji, je na najvišje vladne predstavnike naslovil ostro pismo.
»Želimo vam sporočiti, da nam je dovolj odločanja o zaprtju panoge, dovolj nam je ukrepov, ki prepovedujejo stike, dovolj nam je »policijske ure«, dovolj nam je vseh nesmiselnih ukrepov, ki iz dneva v dan bolj nažirajo dušo človeka in ker se meseci agonije brez dela samo še nadaljujejo,« opozarjajo v sindikatu. Ob tem pozdravljajo do sedaj sprejete ukrepe, ki pa da niso dovolj, saj je veliko delodajalcev že propadlo. Vlado in ministre pozivajo, da vsaj en dan »preživite kot delavec, z neplačanimi položnicami, krediti, z nezdravo prehrano ali celo praznim krožnikom in ob koncu meseca brez sredstev za preživetje! Kajti šele takrat boste razumeli, v kakšni stiski in položaju so delavci!«
Menijo, da vladna pomoč ni bila dovolj
V pismu izpostavljajo Podravsko regijo, kjer gostinski delavci ne delajo že 12 mesecev in se soočajo z velikimi stiskami ter psihičnimi pretresti. Sprašujejo se tudi, kako lahko pride do vnosa okužb v državo in obenem problematizirajo službe mejnih organov ter kažejo s prstom na proizvodno dejavnost.
»Vse druge veje gospodarstva in javnega sektorja delajo, in vsi vemo, da tudi od tam izhajajo okužbe, pa še nobene proizvodnje niste zaustavili! Še več, o teh okužbah sploh javno ne govorite! Ves čas pa pada sum na panogo, ki je zaprta!«
Kot argument za odprtje gostinskih teras, navajajo konzumiranje pijače na parkiriščih, počivališčih in v drugih prostorih, kjer ni nobenega nadzora nad spoštovanjem ukrepov. Spominjajo tudi na sklep odbora za gospodarstvo, kjer so poslanci potrdili stališče, da so bili vsi ukrepi za pomoč gostinstvu in turizmu učinkoviti in pravočasni ter so pomembno prispevali h ohranitvi delovnih mest.
Po mnenju sindikata gre za nesprejemljiv sklep, saj je okoli 3000 gostincev že zaprlo svoja vrata in je bilo v času od marca 2020 do decembra 2020 na zavodu za zaposlovanje čez 12.300 oseb iz panoge gostinstva in turizma.
Boni tudi za gostinstvo in druge ponudnike
Za turistične bone priznavajo, da so v lanskem letu omilili posledice zdraviliškemu, obmorskemu in alpskemu turizmu, a zahtevajo, da se pomaga tudi subjektom, ki nimajo nastanitev in potrebujejo pomoč. Pri tem izpostavljajo tudi dejstvo, da so v njihovih vrstah delavke in delavci, ki si dopusta ne morejo privoščiti iz finančnih razlogov, pa tudi invalidi, bolne osebe in številni drugi z omejitvami, zato bi jim morali omogočiti, da bon izkoristijo za kosilo, obisk Postojnske jame ali drugih kulturnih znamenitosti.
»Bi se le ponavljali, če bi znova naštevali vse tiste deležnike, ki od turističnih bonov niso imeli nič in nič tudi ne bodo imeli kljub podaljšanju veljavnosti koriščenja! Do skrajnosti nepoštena odločitev, ki kaže na neenakopravno obravnavo vseh deležnikov v gostinsko turistični panogi!«
V pismu na koncu izpostavljajo tudi domnevno nejasna pojasnila vladnih odlokov in njihova samovoljna ter neutemeljeno napačna interpretacija.
»Sporočamo vam, da več ne zmoremo! Da nam je sedem mesecev več kot dovolj nedela in socialne izoliranosti! Da je storjene že preveč škode tako v ljudeh kot na področju gospodarstva!«
Zahtevajo tudi krizni dodatek in polno nadomestilo še za nazaj
Svoje zahteve za ukrepe, ki naj bodo vključeni v PKP9 ali v poseben intervencijski zakon, so strnili v naslednje točke:
- »100-odstotno nadomestilo plač vsem zaposlenim, ki so zaradi odloka vlade na čakanju na delo doma in prejemajo le 80-odstotno nadomestilo plače, saj je večina delavcev, ki so doma na čakanju na delo zaradi odloka vlade, že na pragu ali pod pragom revščine! Želimo izplačilo razlike od 80 odstotkov do 100 odstotkov nadomestila plače za vse te delavce, ki so doma na čakanju zaradi odloka vlade, vsaj za tri mesece nazaj (december 2020, januar 2021, februar 2021)! Prav tako zahtevamo zapis v zakon, da delodajalci, ki ves čas epidemije od 19.10.2020 dalje prejemajo subvencijo za plače delavcev, ki so na čakanju na delo doma, ne morejo odpustiti delavcev vsaj še šest mesecev po prenehanju prejemanja državne pomoči.
- Zahtevamo 100-odstotno nadomestilo tudi za delavce invalide, ki delajo polovični delovni čas.
- Krizni dodatek, najmanj v višini 200 evrov zahtevamo za vse delavce v panogi gostinstva in turizem, ki pa v teh težkih razmerah vendarle delajo (v zdraviliščih in termah, kjer opravljajo rehabilitacijo gostov po operacijah ali ob raznih športnih prireditvah, in podobno).
- Turistični boni naj bodo v koriščenje še za druge segmente in še drugim deležnikom v gostinstvu in turizmu in ne le nastanitvenim subjektom!
- Gostincem dovolite, da lahko poleg hrane prodajajo še pijačo! Odpravite omejitev prepovedi prodaje pijač na prevzemnih mestih hrane, saj vidimo ukrep kot popolnoma nesmiseln (namreč kakršno koli pijačo lahko kupimo pri sosednji trgovini ali bencinski črpalki).«
»Spoštovani, tokrat vas še prosimo, začnite razumno sproščati ukrepe v panogi gostinstva in turizma in ne le po regijah, temveč po celi Sloveniji! V nasprotnem primeru se bo nezaupanje ljudi stopnjevalo in se kazalo v kršitvah ostalih utemeljenih in učinkovitih ukrepov. Ne le po vzoru iz tujine in ob upoštevanju izkušenj doma, nas boste primorali v opozarjanje na neprave odločitve, kot so vas opozarjali taksisti, ali šoloobvezni učenci in dijaki, da so se smeli vrniti v šole,« so še zapisali v javnem pismu, pod katerim sta podpisana predsednik sindikata Kristijan Lasbaher in generalna sekretarka Breda Črnčec.