Ljubljanainfo
Pon, 1.2.2021 14:50
V sodnem postopku Evropske komisije proti Republiki Avstriji je Sodišče Evropske unije dopustilo intervencijo Republike Slovenije v podporo Evropski komisiji.

Evropska komisija je januarja 2019 na sodišče Evropske unije vložila tožbo proti Avstriji zaradi avstrijskega zakona glede višine otroških dodatkov, ki je razburil tudi delavce migrante iz Slovenije.

Diskriminacija pri izplačevanju otroških dodatkov

Po avstrijski zakonodaji o indeksaciji družinskih prejemkov in družinskih davčnih olajšav državljani Evropske unije, ki delajo v Avstriji, njihovi otroci pa ne živijo tam, od leta 2019 prejemajo nižji otroški dodatek.

Po mnenju Evropske komisije navedena zakonodaja ni v skladu s pravili Evropske unije, menijo, da gre za diskriminacijo, saj država ne more znižati dodatkov zaradi tega, ker oseba ali njeni družinski člani živijo zunaj te države. 

Delavci migranti pričakujejo pozitivno sodbo

Nasprotovanje zakonu je izrazila tudi Slovenija, ki se je leta 2018 skupaj s še šestimi drugimi državami pri Evropski komisiji pritožila in pozvala pravno preverbo avstrijske zakonodaje.

Kot je navedla vlada v sporočilu za javnost z minule seje, bo Slovenija intervenirala v sodnem postopku proti Avstriji in tako sodišču Evropske unije predlaga, da tožbi in tožbenim predlogom iz tožbe zoper Republiko Avstrijo ugodi in ugotovi, da Avstrija ni izpolnila obveznosti iz evropskih uredb.

»Delavci z otroki iz držav z nižjim življenjskim standardom prejemajo sedaj manjši otroški dodatek. Tu se pričakuje pozitivna sodba za nas, ni pa še znano, kdaj bo do nje prišlo, saj se še vedno nekatere države priključujejo tožbi Evropske komisije proti Republiki Avstriji,« pravi predsednik Sindikata delavcev migrantov Slovenije Mario Fekonja.

Glede na trenutno indeksacijo tako Avstrija izplača za otroke delavcev, ki živijo v Avstriji, 114 evrov, za otroke, ki živijo v Sloveniji, pa 90,06 evra. 

PREBERITE ŠE:

Starejše novice