Ponosni direktor Festivala Ljubljana Darko Brlek v družbi zvezd današnjega večera, dirigenta Ji Yu in solistke na pipi Yuanchun Yu, ki bosta danes igrala s Simfoničnim orkestrom iz Ningboja (foto: Ljubljanainfo).
Ljubljanainfo
Pon, 29.7.2024 20:00
72. Ljubljana Festival prinaša res izvrstne dogodke.

Nocoj, v ponedeljek, 29. julija, ob 20. uri bo v Slovenski filharmoniji nastopil Ningbo Symphony Orchestra (Simfonični orkester iz Ningboja). Pod taktirko šefa dirigenta Ji Yuja v družbi solistke Yuanchun Yu širom sveta širi glas pipe, kraljice tradicionalne kitajske glasbe. 

Od leta 2015 navdušuje svetovno občinstvo s prepletom klasičnih in tradicionalnih kitajskih del, zdaj pa jih bomo končno lahko slišali tudi v Ljubljani.

Pred današnjim koncertom je Festival Ljubljana in njegov direktor Darko Brlek povabil dirigenta Ji Yuja in solistko Yuanchun Yu na tiskovno konferenco, kjer sta povedala nekaj besed o prihajajočem koncertu.

Zasedba tiskovne konference Festivala Ljubljana, kjer so poleg današnjega koncerta napovedali še dva prihajajoča dogodka, o katerih bomo pisali v naslednjem članku (foto: Ljubljanainfo).

Yu Ji se koncerta v Ljubljani zelo veseli

Šef dirigent Ji Yu, ki je tudi pomočnik dirigenta China Philharmonic Orchestra (Kitajskega filharmoničnega orkestra) in promotor sodobne kitajske glasbe se današnjega nastopa zelo veseli. 

Neverjetno pa je, je omenil direktor Festivala Ljubljana Darko Brlek, da je že njegov oče, prav tako glasbenik, nekoč nastopil v Ljubljani

Yu Ji je sicer študiral kompozicijo na Univerzi v New Yorku pri Julii Wolfe, dobitnici Pulitzerjeve nagrade, in Justinu Dellu Joiu, priznanem skladatelju.

Šef dirigent Ji Yu (foto: Festival Ljubljana).

Yuanchun Yu o inštrumentu pipa

V vlogi solistke bo Yuanchun Yu, profesorica pipe na Osrednjem konservatoriju za glasbo v Pekingu, ki je nastopila v nekaterih največjih koncertnih dvoranah na svetu, med drugim v New Yorku in Berlinu.

»Živjo,« je pozdravila v slovenščini in pojasnila, da je to zaenkrat edina beseda, ki jo zna izgovoriti v slovenščini. 

Pojasnila je, da pipo res redko slišimo in vidimo igrati, čeprav je na Kitajskem dokaj pogosta. 

»A se jo je zelo težko naučiti igrati, morda je eden težjih inštrumentov,« je še povedala.

Yuanchun Yu je bila med letoma 2011 in 2018 solistka China National Orchestra (Kitajskega nacionalnega orkestra). 

Svoj prvi solo recital s pipo je uspešno izvedla leta 2001 kot najmlajša glasbenica na Osrednjem konservatoriju za glasbo na Kitajskem, ko je bila stara komaj 16 let. Danes je tudi igralka pipe glasbenega združenja Dialog med civilizacijami in glasbo, ki ga sponzorira Unesco.

Yuanchun Yu, profesorica pipe na Osrednjem konservatoriju za glasbo v Pekingu bo zvezda današnjega večera (foto: Festival Ljubljana).

Kaj je pipa?

Pipa je kitajsko brenkalo, ki velja za kraljico kitajske tradicionalne glasbe. Pojavila se je v obdobju dinastije Čin in se razvila v obdobju dinastije Han, kar pomeni, da glasbeniki nanjo igrajo že več kot 2000 let

Nanjo igrajo na eni strani obsega kitajsko tradicionalno glasbo, na drugi pa dela sodobnih skladateljev, ki so zaznamovana tako s kitajskimi kot zahodnimi vplivi.

V drugo kategorijo spada na primer barviti Koncert za godalni orkester in pipo ameriškega skladatelja kitajskega rodu Tan Duna, prejemnika oskarja za glasbo za film Prežeči tiger, skriti zmaj, ki je tudi vodil otvoritvena koncerta 63. Ljubljana Festivala.

Izvedeli smo še, da je z Ningbo Symphony Orchestra nastopila impresivna paleta priznanih glasbenikov vključno s pianistom Lang Langom, ki se je predstavil na 70. Ljubljana Festivalu leta 2022.

Ningbo Symphony Orchestra (Simfonični orkester iz Ningboja, foto: Festival Ljubljana).

Repertoar večera obsega tako klasično kitajsko glasbo kot tudi sodobna dela s prepletom kitajskih in zahodnih vplivov. 

Slednje bodo poslušalci lahko prepoznali v skladbi Koncert za godalni orkester in pipo kitajsko-ameriškega skladatelja Tana Duna.

Program vključuje tudi Al Santo Sepolcro Ennia Morriconeja iz televizijske serije Marco Polo in »Italijansko« simfonijo Felixa Mendelsshona Bartholdyja, za katero je avtor dobil navdih na popotovanju po Italiji.

Program:

  • Ennio Morricone: Al Santo Sepolcro iz serije Marco Polo
  • Tan Dun: Koncert za godalni orkester in pipo
  • Felix Mendelsshon Bartholdy: Simfonija št. 4 v A-duru, op. 90 

Starejše novice