Če imate nekje košček zemlje, ki ga pridno obdelujete, potem zagotovo veste, koliko truda je treba vložiti za zdrav in uspešen vrt. Največja nadloga, s katero se je treba neprestano spopadati, so zagotovo škodljivci, ki vam lahko uničijo celoten pridelek. Na povsem naraven in ekološki način se lahko z njimi spopadete s pomočjo nematod.
Kaj so nematode in kako uničijo škodljivca?
Nematode so koristni organizmi, ki nam pomagajo pri zatiranju škodljivih organizmov. Gre za zelo drobne živalce, ki prebivajo v zemlji in za svoje delovanje ter preživetje potrebujejo rahlo vlažna tla z dovolj kisika in hrane.
Nematode imenujemo tudi entomopatogene ogorčice. Ti drobni organizmi škodljivca parazitirajo tako, da prodrejo vanj in sprostijo simbiotsko bakterijo. Škodljivec se z njo okuži in preneha jesti, medtem ko se v mrtvi ličinki razmnožujejo nove ogorčice.
Te nato poiščejo novega škodljivca v svoji ožji okolici in tako se krog prehranjevanja ogorčic in posledično uničenja škodljivca, zaključi.
Pravilna uporaba nematod
Danes je na trgu veliko izdelkov, ki vsebujejo te žive organizme in katerih uporaba je zelo enostavna. Vsebino vrečke stresete v vodo in temeljito premešajte, nato pa s pripravljeno mešanico zalijte površino, kjer želite zatreti škodljivce. Po nanosu ogorčic površino zopet temeljito zalijte.
Ker pa se ti koristni organizmi v zemlji premikajo s pomočjo vodnega filtra, je zelo pomembno, da po aplikaciji nematod površino izdatno zalivate vsaj dva do tri tedne.
Nematod nikoli ne smemo izpostavljati direktni sončni svetlobi, zato je najbolje, da jih uporabite zvečer ali v oblačnem delu dneva. Pri tem je pomembna tudi temperatura zemlje, ki ne sme biti nižja od 10 stopinj Celzija. To pomeni, da jih lahko uporabite že v marcu ali začetku aprila, še bolje pa je, če to storite v jesenskem času.
Uporaba nematod v jesenskem času
Uporaba nematod je popolnoma varna za ljudi in druge živali, zato tudi nimajo nobene karence. Izkazalo pa se je, da je njihova uporaba najbolj učinkovita spomladi in jeseni. Še posebej v jesenskem času pa ima njihova uporaba številne prednosti:
- Sezonska učinkovitost: V jeseni so idealni vremenski pogoji za uporabo nematod, saj ozračje ni ne prevroče in ne prehladno. Tu pa je še obilno deževje, ki je značilno za to obdobje leta, ki bistveno pripomore k večji vlažnosti tal, in s tem večji učinkovitosti nematod.
- Priprava na naslednjo sezono: Z uporabo nematod v jesenskem času boste tla pripravili na naslednjo sezono, s tem pa bo za vas še ena skrb manj. Od jeseni do spomladi bodo nematode lahko že opravljale svojo nalogo, zato je večja verjetnost, da vas bo spomladi na vašem vrtu pričakalo manj škodljivcev.
- Naravna zaščita: Nematode predstavljajo najboljšo naravno zaščito pred škodljivci. Za razliko od kemikalij in drugih fitofarmacevtskih sredstev, z nematodami e boste zastrupljali tal, njihova uporaba pa je neškodljiva tudi za ljudi, domače in divje živali.
- Prazni vrtovi: Večina vrtov je v jesenskem času že praznih, zato bodo nematode najlažje in najhitreje prodrle v tla.
Katere škodljivce zatiramo jeseni
Kot smo že omenili, je danes na trgu veliko izdelkov, ki vsebujejo nematode oziroma entomopatogene ogorčice. V jesenskem času jih lahko uporabite za zatiranje nekaterih najpogostejših škodljivcev na našem vrtu.
Med najbolj nadležnimi škodljivci, ki lahko naredi ogromno škode, je zagotovo bramor. Proti bramorju najbolj učinkovito deluje izdelek Nemastar, ki pa bo vaš vrt zaščitil tudi pred palmovim vrtačem, travniškemu komarju, sovkam, sadnemu koreninarju in palmovemu rilčkarju.
V tem obdobju leta je treba pomisliti tudi na vse ličinke hroščev – ogrce. Gre za bele mesnate ličinke, ki lahko na vrtu uničijo celo rastlino tako, da se posuši. Proti ogrcem učinkovito deluje sredstvo Nematop, s katerim boste zatirali tudi ličinke trsnega rilčkarja, majskega, junijskega in vrtnega hrošča.
Najpogostejše napake pri uporabi nematod
Najboljši rezultat z uporabo nematod boste dosegli, če jih boste pravilno uporabili. Preverite nekaj najpogostejših napak pri njihovi uporabi in kako se jim izogniti:
- Napačen čas uporabe: Nematode uporabite zvečer ali v oblačnem vremenu, ko je temperatura zemlje nad deset stopinj Celzija.
- Nezadostno zalivanje: Po uporabi nematod, je treba površino temeljito zaliti, nato pa nadaljevati z zalivanjem vsaj 2 do 3 tedne.
- Nepravilna aplikacija: Nematode je treba vmešati v vodo in temeljito premešati. Aplikacija je mogoča z vrtno zalivalko, še bolje pa je, če jih na zemljo nanesete s pomočjo aplikatorja za nematode.
Če se želite izogniti škodljivcem v naslednji setveni sezoni, potem je jesen ravno pravi čas za njihovo zatiranje. Uporabite nematode in obetate si lahko zdrav in uspešen vrt!