Volivci so danes na referendumu odločali o uveljavitvi zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti.
Proti temu je po delnih neuradnih podatkih Državne volilne komisije glasovalo več kot 92 odstotkov volivcev, hkrati pa je nasprotnikom uspelo doseči kvorum za zavrnitev zakona, saj je proti glasovalo več kot 400.000 volivk in volivcev.
Predsednik SDS Janez Janša je ob uspehu na referendumu o dodatkih k pokojninam umetnikov dejal, da je rezultat zmaga razuma in »tistega dela volilnega telesa v Sloveniji, ki se zaveda, da se država v času mandata sedanje koalicije giblje v napačno smer«. Ocenil je, da je takšni usmeritvi razumni del slovenskega volilnega telesa izrekel odločni ne.
Ko je bilo jasno, da je zavrnitveni kvorum na referendumu dosežen, je bilo iz najvišjega nadstropja stavbe na Trstenjakovi, kjer domuje SDS, slišati vzklike veselja.
»Danes je Slovenija naredila velik korak k temu, da si Slovenci ukradeno državo vzamemo nazaj,« je v prvi izjavi po uspehu na referendumu povedal prvak SDS.
Meni, da je vladna koalicija na današnjem glasovanju dobila dve klofuti. Prvo, ker je bil zavrnjen »sramoten zakon, s katerim se je želelo neupravičene privilegije dodeliti zgolj peščici na podlagi odločanja nekega političnega telesa«, drugo klofuto pa predstavnikom izvršilne oblasti, ki so pozivali k bojkotu.
Po Janševih besedah se je prvič v zgodovini samostojne Slovenije zgodilo, da so tisti, ki so v koalicijsko pogodbo zapisali, da bodo spodbujali udeležbo na volitvah in referendumih, volivce pozivali k bojkotu.
»Računali so na to, da bo sicer zelo visok kvorum za veljavnost referenduma težko dosežen, vendar je bil ne samo dosežen, bil je oziroma bo močno presežen. Več kot 400.000 slovenskih volivk in volivcev je glasovalo za razum,« je poudaril.
»Vsaka vlada bi po takšni dvojni klofuti sama odstopila. Dvomim sicer, da bo prišlo do tega premisleka,« je povedal Janša.
Ob tem je dodal, da je v rokah slovenskega volilnega telesa, da na »takšno reakcijo oziroma nereakcijo odgovori na naslednjih volitvah, ki bodo v vsakem primeru prej kot v roku enega leta«.
Vrečko: Poziv k bojkotu referenduma ni bila napaka
Koordinatorica Levice Asta Vrečko je v prvem odzivu po referendumski zavrnitvi zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti dejala, da je bil referendum namenjen preštevanju glasov na desnici. Prepričana je, da poziv dela koalicije k bojkotu ni bila napaka. Koalicija sicer ostaja enotna, napoveduje.
Vrečko je poudarila, da je stranka SDS porabila več kot šest milijonov evrov davkoplačevalskega denarja za to, da je »zmobilizirala svojo bazo in se preštela«. »Samo za to gre, mimogrede pa je še malo popljuvala umetnike, kulturnike, stranko Levica in vlado«.
Referendum je bil po njenem mnenju sklican z namenom diskreditacije vlade, kulture in umetnosti.
Takšnih referendumov ne bi smelo biti, kulturnikov pa nima nihče pravice poniževati, kot jih je stranka SDS, je bila kritična Vrečko, tudi kulturna ministrica.
Vrečko meni, da je SDS že začela kampanjo pred državnozborskimi volitvami naslednje leto. Izkazalo se je, je dejala, da ima SDS podporo okoli 20 odstotkov.
Spomnila je, da po zavrnitvi zakona o dodatku k pokojnini za izjemne dosežke na področju umetnosti velja različica zakona iz leta 1974.
Zdajšnji zakon so sicer pripravili, ker jih je k temu pozvalo računsko sodišče in drugi. Dodala je, da mora SDS »nositi odgovornost, zakaj ne bomo imeli sodobnega zakona, h kateremu pozivajo državni organi«.
Tudi po referendumu se bodo umetnikom dodatki še vedno izplačevali
Poslanec Svobode Dean Premik je rezultate referenduma pospremil z besedami, da ne bodo spremenili ničesar. Dodatki se bodo izplačevali bodisi po novem bodisi po starem zakonu, je dejal v izjavi v štabu za Televizijo Slovenija.
Poslanec se je v odzivu najprej zahvalil vsem volivcem in volivkam, ki so prisluhnili pozivu Svobode in se niso »udeležili tega nepotrebnega referenduma«, nato pa tudi tistim, ki so glasovali za zakon.
Ob tem se je obregnil ob pozive predlagateljev na volišča tudi med volilnim molkom, da bi dosegli zavrnitveni kvorum.
»Ne pričakujem ničesar, ker že ves čas poudarjamo, da se bodo dodatki izplačevali po novem ali starem zakonu iz leta 1974, kakršenkoli bo rezultat na tem referendumu,« pa je dejal poslanec glede visokega nasprotovanja zakonu tistih, ki so se referenduma udeležili.
Logar ministrico Vrečko pozval k odstopu
Na današnji referendum so se odzvali tudi v stranki Demokrati, pri čemer je predsednik stranke Anže Logar dejal, da so »ljudje so množično glasovali proti vladi, zato je bil kvorum zoper slab zakon dosežen.«
»Po svoje pa je ‘zmagal’ tudi predsednik vlade. Z nerazumnim pozivom k bojkotu je uspel - skoraj ga ni v Sloveniji, ki bi na referendum prišel podpret slab zakon,« pravi Logar.
Pri tem dodaja, da da je šlo za referendum proti vladi in hkrati ministrico za kulturo Asto Vrečko poziva k odstopu.
»V bistvu se je Robertu Golobu zgodil ‘zakon o vodi’. Le na področju kulture. In posledice po naslednjih volitvah bodo podobne. Neposredna posledica vladnega fiaska pa mora biti odstop ministrice za kulturo, ki je pripravila slab zakon. Njej ni treba čakati na volitve,« zaključuje Logar.
Tudi v Slovenski ljudski stranki zadovoljni z izidom
V Slovenski ljudski stranki so na drugi strani veseli, ker se je referenduma udeležilo toliko volivcev. Kot pravijo, je to dokaz, da se ljudje zavedajo, da vsak glas šteje.
»Takšna udeležba je dobra popotnica za nadaljnje volitve, saj pomeni, da si Slovenke in Slovenci ne pustimo vzeti svojega glasu in hočemo odločati o sebi,« so zapisali v uradnem odzivu v Slovenski ljudski stranki.
Ob tem dodajajo, da mora politika temeljiti na pravičnosti, ne pa na »netransparentnem sistemu privilegijev.«
»Sporni zakon ni uvajal sistemske podpore umetnicam in umetnikom, temveč je uvajal dodatek le za peščico – po netransparentnih kriterijih in brez jasne povezave s socialnim položajem posameznika,« še dodajajo v Slovenski ljudski stranki.