Slovenski podjetnik Joc Pečečnik je danes dokončno potrdil ugibanja in napovedal, da pošilja tekstilno podjetje Moda Mi&Lan, ki ga je reševal, v stečaj.
Povedal je, da je zgodba za njih končana, kljub temu da so v podjetje vložili dva milijona evrov.
»Naredili smo vse, kar se da,« je izpostavil. Na koncu jim po njegovih besedah ni uspelo tudi zaradi kritičnega pomanjkanja šiviljskega kadra v Sloveniji.
»Očitno v Sloveniji tega kadra ni več in tudi interesa ni«
Pečečnik je še dejal, da so v ZDA našli kupca, ki bi bil pripravljen podpisati petletno pogodbo za takšne količine, ki bi po Pečečnikovi oceni podjetje z lahkoto držale podjetje nad vodo.
»Uskladili smo ceno, videli smo, da imamo resne probleme s kvaliteto izdelkov, ampak smo bili to pripravljeni popraviti,« je poudaril Pečečnik in dodal, da je sledilo spoznanje, da bodo imeli v 24 mesecih več kot 50 odstotkov sedanjih zaposlenih upokojenih, v 48 mesecih pa se jih bo upokojilo 75 odstotkov.
Po tej ugotovitvi so začeli iskanje novega kadra.
»Kljub temu da smo prebrskali celoten bazen, vse šole, zavod za zaposlovanje, tega kadra res nismo našli, saj očitno v Sloveniji tega kadra ni več in tudi interesa ni,« je poudaril Pečečnik.
Podjetje zaradi pomanjkanja kadra nima perspektive
Kader so začeli iskati na Hrvaškem in Madžarskem, a tam po Pečečnikovih besedah niso bili dovolj konkurenčni, saj je tamkajšnji plačni sistem bistveno manj obremenjen.
»Tukaj se je naš voz nekako ustavil, direktor je lastnikom, torej podjetju Elektronček predlagal stečaj, uprava ga je potrdila in tako bomo podjetje dali v stečaj,« je dejal podjetnik.
Kot je sklenil, posel je, a podjetje zaradi pomanjkanja kadra nima perspektive.
Spomnimo ...
Inšpektorat za delo je v podjetju Moda Mi&Lan konec marca ugotovil več ponavljajočih se kršitev in tudi domnevno kaznivo dejanje kršitve temeljnih delavskih pravic.
Podjetje zaposlenim ni izplačevalo dodatka za prehrano, prav tako do takrat še ni v celoti izplačalo regresa za leto 2022 in ni nakazalo marčnih plač. Maja so zaposleni nato prejeli preostanek regresa za leto 2022, še pred tem pa tudi plačo za marec.
Prikrivanje informacij in neracionalne odločitve
Družba Elektronček Joca Pečečnika je v juliju podpisala pogodbo o nakupu 80-odstotnega deleža.
Pečečnik je že v novembru 2023 komentiral, da je ob prevzemu podjetja doživel »hladen tuš«, saj je njegovo finančno stanje bistveno slabše, kot je sprva pričakoval.
Nekdanji direktor Milan Mörec je po besedah Pečečnika prikrival dejanske informacije in sklepal posle ter dogovore, ki so izven standardov in predstavljajo neracionalne odločitve za podjetje.
Slednje je počel brez kalkulacij, kar je za podjetje predstavljalo dodatno finančno izgubo, je še navedel Pečečnik.
V podjetje investirali dva milijona evrov
Pečečnik je na položaj direktorja imenoval Marka Hozjana, vsak mesec pa so zagotavljali 150.000 evrov likvidnosti, da bi - kot so pojasnili - v vmesnem času lahko našli ustrezno rešitev.
Pečečnik je pred mesecem dni napovedal, da bo po potrebi založil denar za novembrske plače, skupno pa so v podjetje vložili dva milijona evrov.
Po dveh letih uspel odkup podjetja Costella
Pečečnik pa je sporočil tudi, da je Elektrončku po dveh letih uspel odkup podjetja Costella, ki bo po novem polnila Zalo.
»V letu 2024 se bo Costella preimenovala v Zalo,« je povedal. Zala je sicer prva ustekleničena slovenska izvirska voda in voda z najvišjim tržnim deležem - pokriva več kot 50 odstotkov trga.
»Costella je najboljša voda v Sloveniji, verjamem da se lahko meri z najboljšimi vodami po svetu, ker je po mineralni strukturi naša voda edinstvena,« je dejal Pečečnik.
Najavil je, da bo podjetje Costella ponovno zaposlovalo ljudi že v nekaj tednih. S strateškimi partnerji pa da so podpisali desetletne pogodbe.
»Costella je voda, ki jo polnimo na mestu, ki izvira v slovenskem pragozdu, ta pragozd je zaščiten s strani UNESCA in mislim, da bo ta odločitev, da Costello preimenujemo v Zalo oziroma da Zalo polnimo z vodo Costelle, bistveno pripomoglo tudi k viru blagovne znamke Zale,« je še dodal.
Heineken je znamko Zala prodal podjetju NIKA BEV, za katerega bo Costella polnila naravno mineralno vodo.
Pečečnik je ob tem še dodal, da bo voda na voljo že spomladi.