Na današnji novinarski konferenci o aktualnem stanju glede bolezni covid-19 so sodelovali redni profesor na Fakulteti za farmacijo v Ljubljani Borut Štrukelj, strokovni direktor Splošne bolnišnice Izola Dušan Deisinger, Eva Grilc, epidemiologinja iz NIJZ, ter vladni govorec, Jelko Kacin.
Včeraj so bili opravljeni 7003 testi. Potrjenih je bilo 2139 novih okužb. Delež pozitivnih testov je znašal 30,5 odstotka.
Odstotek je še vedno visok, a 3,3 odstotka nižji kot prejšnjo sredo. Novo okuženih je 290 manj, kot jih je bilo preteklo sredo.
Po številu novih okužb s covid-19 izstopajo občine:
- Murska Sobota 30,
- Ljutomer 23,
- Novo mesto 88,
- Krško 55
- Sevnica 32,
- Celje 33,
- Velenje 60,
- Maribor 93,
- Ptuj 30,
- Ljubljana 169,
- Ivančna Gorica 34,
- Medvode 27,
- Postojna 22,
- Koper 45,
- Idrija 34,
- Kranj 52,
- Tržič 22.

Kot je na tiskovni konferenci dejal Kacin, podatki Ministrstva za javno upravo kažejo, da je bilo v 24 urah oddanih že 16.930 vlog za izkaz interesa za cepljenje.
Potrebna dva odmerka cepiva
Borut Štrukelj iz Fakultete za farmacijo v Ljubljani pravi, da pričakujejo, da bo 29.12. prišlo pozitivno mnenje oziroma dovoljenje Evropske agencije za zdravila za sproščanje cepiva Pfizer v Evropski uniji. Podobno velja za cepivi Moderne in Astra Zeneca.
Natančna sestava vsakega cepiva bo objavljena takoj, ko le to pridobi pozitivno mnenje Evropske agencije za zdravila.
“Vsa tri cepiva bodo podvržena sistemu dveh odmerkov, v razmiku meseca dni. Sedem do devet dni po drugem odmerku smo zaščiteni proti,” je pojasnil Štrukelj.
Kako dolgo bo zaščita po cepljenju držala za zdaj še ni točno znano, bi pa naj bilo primerljivo s cepivom proti gripi, ki pa drži vsaj leto dni.
Kdo se lahko cepi?
Ta tri RNA in DNA cepiva so varna za uporabo tudi za bolnike s kroničnimi vnetnimi boleznimi.
“Ker še ni dovolj podatkov, trenutno svetujemo, da se nosečnice in doječe matere ter otroci mlajši od 16 let ne cepijo,” opozarja Štrukelj.
Kot nezaželene učinke cepljenja je Štrukelj izpostavil glavobol in bolečine v mišicah, ki izzvenijo v dveh do treh dneh po cepljenju.
Brezplačno tudi za tiste brez zavarovanja
Pomembno je, da je cepljenje brezplačno, prostovoljno in tudi za tiste, ki nimajo zavarovanja, še poudarja Štrukelj. Kdaj bo množično cepljenje izvedljivo v Sloveniji, je po mnenju Štruklja odvisno predvsem od razpolaganja s cepivom.