Slika je simbolična. (Foto: Bobo)
Ptujinfo
Sob, 14.9.2024 12:27
Nacionalni inštitut za javno zdravje je izdal priporočila prebivalcem v času poplav, kako ravnati z živili, ki so prišla v stik s poplavno vodo.

Nacionalni inštitut za javno zdravje opozarja, da ob poplavah moramo biti še posebej pozorni na različne vidike varovanja našega zdravja.

Pregled in izbor živil

Vsa živila, ki so prišla v stik s poplavno vodo je potrebno takoj zavreči. Živila tudi pregledamo, da ne vsebujejo tujkov, kot so koščki stekla in drobci poškodovanih predmetov.

Živila, ki vsebujejo tujke je potrebno takoj zavreči.

Vsebino iz poškodovanih vreč, ki ni prišla v stik s poplavno vodo, preložimo v nove vreče, te pa skladiščimo ločeno od nepoškodovanih in jih porabimo prednostno.

Pločevinaste konzerve z živili, ki so poškodovane (napihnjene, predrte, zarjavelo ali brez oznake), ter živila v poškodovani, razpokani ali polomljeni stekleni embalaži, je treba zavreči.

Živila v originalno zaprti in nepoškodovani pločevinasti ali stekleni embalaži, ki je bila izpostavljena poplavni vodi, so najverjetneje varna za uporabo. 

Pred uporabo je priporočljivo očistiti in oprati zunanjost embalaže, po možnosti pa jo tudi razkužiti z ustreznim razkužilom, pri čemer pazimo, da razkužilo ne pride v stik z živili.

Živila, ki so bila izpostavljena kemičnemu onesnaženju, je treba zavreči, saj kemičnih snovi ni mogoče odstraniti z obdelavo (npr. naftnih derivatov).

Kako ravnati z živili v hladilnikih in zmrzovalnikih?

Če hladilniki in zamrzovalniki niso bili poplavljeni in ni prišlo do izpada električne energije, so shranjena živila še vedno primerna za uporabo.

Hladilnike in zamrzovalnike odpiramo samo v nujnih primerih.

Starejše novice