Zadnja sobota v marcu, to je 25. marca, bo namenjena največji svetovni okoljski pobudi, ki so jo poimenovali Ura za Zemljo, ko prebivalci po svetu, mesta, podjetja in ustanove za eno uro ugasnejo luči in tako osvetlijo pereče okoljske probleme, kot sta podnebna kriza in izguba biotske raznovrstnosti.
Svetovna organizacija za varstvo narave vabi vse župane slovenskih občin naj v akcijo Ura za Zemljo vključijo svoja mesta.
Na ta dan ugasnejo luči tudi na najbolj znanih svetovnih znamenitostih
V akciji Ura za Zemljo sodeluje že več kot 180 držav, in sicer tako, da zadnjo soboto v marcu, od 20.30 do 21.30, ugasnejo dekorativno razsvetljavo na zgradbah ter s tem poudarijo, da je vsako prizadevanje za ohranitev Zemlje vredno truda.
V podporo akciji tako ugasnejo luči tudi na nekaterih najbolj znanih svetovnih znamenitostih, na primer na Eifflovem stolpu, Brandenburških vratih in Koloseju.
»Zaradi podnebne krize in onesnaženja s plastiko je izguba biotske raznovrstnosti resna grožnja ohranitvi našega planeta in tega se moramo zavedati vsi. Dejstvo, da so se populacije prostoživečih vrst od leta 1970 zmanjšale za 69 odstotkov, nas opozarja, kakšen je obseg našega vpliva na planet. Spremeniti moramo svoje navade in veliko več razmišljati o ohranjanju narave. Prav to je namen Ure za Zemljo – v eni uri brez razsvetljave poudariti ta ogromen problem, ki postavlja pod vprašaj preživetje celotnega planeta,« poudarja predstavnica Svetovne organizacije za varstvo narave v Sloveniji Nevenka Lukić Rojšek.
Vse se je začelo leta 2007
Največja okoljska akcija Ura za Zemljo bo letos potekala že šestnajstič, vse pa se je začelo leta 2007 v Avstraliji. Cilj je bil, da ozaveščajo ljudi o podnebnih spremembah.
Leta 2010 se je vpisala v Guinnessovo knjigo rekordov kot največje prostovoljno okoljevarstveno gibanje.
Lani pa je v akciji Ura za Zemljo sodelovalo že 187 držav in milijoni državljanov po vsem svetu.