Peter Dominko
Čet, 30.11.2023 17:57
V taboru Olimpije so se po pokalni zmagi v Grosupljem obregnili ob »njivo«, kot so poimenovali razrito zelenico. Nocoj so na podobnem igrišču gostili zadnjo domačo evropsko tekmo te jeseni in po porazu z Lillom ostali brez možnosti za napredovanje.

Bo Olimpija po nocojšnjem obračunu s francoskim Lillom ostala v igri za napredovanje v izločilne boje UEFA Evropske konferenčne lige?

To ni odvisno zgolj od Ljubljančanov, saj zeleno-beli ob lastni zmagi potrebujejo tudi pomoč Klaksvika, ki se bo meril s Slovanom iz Bratislave. Zmaji se bodo v Stožicah zoperstavili vodilni ekipi skupine A, zasedbi Lilla.

Četa Zorana Zeljkovića napada drugo zmago v skupinskem delu evropskih tekmovanj, 9. novembra so bili slovenski prvaki boljši od že omenjenega Klaksvika. Za zgodovinsko zmago Olimpije sta zadela rezervista David Sualehe in Mustafa Nukić.

Lille je precej zahtevnejši zalogaj, Francozi pa na štirih tekmah skupinskega dela tekmovanja še ne poznajo poraza, ob dveh remijih so vknjižili še dve zmagi. Septembra so z goloma Jonathana Davida in Yusufa Yazicija slavili z 2:0.

»Srčno upam, da se bo v četrtek zbralo čim več navijačev. Potrebujemo podporo! Verjamem, da ima vsaka ekipa prednosti in slabosti. Če bomo dovolj pametni, bomo imeli svoje priložnosti.

Moramo sanjati. Vemo, da je Lille izraziti favorit, a v nogometu takšne ekipe ne zmagajo vedno. Upanje vselej obstaja in vse bomo naredili, da zmaga ostane doma,« je pristašem Olimpije pred novo evropsko preizkušnjo sporočil Zoran Zeljković.

Zeljković nima dodatnih težav s poškodbami, že dlje časa je izven pogona vratar Matevž Vidovšek, a Olimpijo tudi brez prvega čuvaja mreže krasi čvrsta obramba. Zmaji na zadnjih petih ligaških tekmah pa niso prejeli gola, dobili pa so šest zaporednih preizkušenj.

Strateg Olimpije se zaveda, da bo njegova ekipa na trenutke tudi trpela, ključno pa bo, da si bodo upali več igrati kot na prvi tekmi v Franciji. Ljubljančani se morajo zavedati, kdo je njihov nasprotnik, a hkrati razmišljati, kako ga lahko premagajo.

OLIMPIJA - LILLE 0:2*

Strelec: Cabella (16'), Yazici (75').
Olimpija: Pintol, Lasickas, Ratnik, Muhamedbegović, Sualehe, Doffo, Elšnik, Rui Pedro, Brest, Bristrić, Motika. Trener: Zoran Zeljković.
Lille: Chevalier, Santos, Yoro, Umtiti, Gudmundsson, Andre, Bentaleb, Zhegrova, Bouaddi, Cabella, Yazici. Trener: Paulo Fonseca.

POTEK TEKME:

1' Pričetek tekme na razmočenem in blatnem igrišču v Stožicah, razmere za igro so na meji regularnih.

10' Blatno igrišče ne dovoljuje veliko igre, za zdaj še brez priložnosti na eni ali drugi strani.

14' Remy Cabella je sprožil z razdalje, vendar meril daleč mimo domačega gola.

16' GOL! Lille vodi! Denis Pintol je odbil prvi poskus Remyja Cabelle, a mu je žoga ušla proti golu, v mrežo pa jo je iz drugega poskusa pospravil prav Cabella.

19' PRILOŽNOST! Ljubljančani so odgovorili preko Nemanje Motike, a je strel nekdanjega upa Bayerna s težavami odbil Lucas Chevalier.

24' PRILOŽNOST! Edon Zhegrova je nevarno sprožil z roba kazenskega prostora, nekoliko z leve pa je meril v oddaljenejši kot. Izkazal se je Denis Pintol, ki je žogo preusmeril mimo leve vratnice.

38' RUMENI KARTON! Rumeni karton si je prislužil Tiago Santos.

41' RUMENI KARTON! Samuel Umtiti je na sredini igrišča z vlečenjem prekinil protinapad Admirja Bristirića.

41' RUMENI KARTON! Porumenel je tudi Marko Brest.

POLČAS!

46' MENJAVA! Jorge Silva je v enajsterici Olimpije zamenjal Marka Bresta.

54' GOL NE VELJA! Ljubljančani žoge niso uspeli izbiti izpred svojega gola, kar je izkoristil Yusuf Yazici in podvojil prednost Lilla, a zadetek Francozov ni obveljal zaradi prepovedanega položaja Benjamina Andreja.

60' RUMENI KARTON! Rui Pedro je bil kaznovan z rumenim kartonom.

63' MENJAVI! Ivan Posavec in Saar Fadida sta zamenjala Justasa Lasickasa in Ruija Pedra.

64' PRILOŽNOST! Po podaji Admirja Bristrića se je v priložnosti znašel Nemanja Motika, ki pa je streljal v naročje Lucasa Chevalierja.

69' PRILOŽNOST! Yusuf Yazici je sprožil s 15 metrov, izkazal se je Denis Pintol.

72' MENJAVE! Poškodovanega Samuela Umtitija je zamenjal Alexsandro, pri Olimpiji pa sta v igro vstopila Diogo Pinto in Mustafa Nukića, zamenjala sta Timija Maxa Elšnika in Nemanjo Motiko.

75' GOL! Lille je podvojil svojo prednost. Yusuf Yazici, ki je zadel že v 54. minuti, je v polno meril z močnim strelom z leve strani kazenskega prostora, Denis Pintol žoge ni uspel izbiti izven okvirja gola.

76' MENJAVA! Edon Zhegrova je svoje mesto na igrišču prepustil Hakonu Haraldssonu.

83' MENJAVI! Adame Faiz in Angel Gomes sta zamenjala Yusufa Yazicija in Nabila Bentaleba.

87' PRILOŽNOST! Lucas Chevalier je odbil udarec Dioga Pinta, ki je z vrha kazenskega prostora streljal po prodoru Mustafe Nukića.

90' PRILOŽNOST! Denis Pintol je pravočasno posredoval pred Hakonom Haraldssonom.

95' RUMENI KARTON! Kaznovan je bil še Admir Bristrić.