Alžirska boksarka Iman Helif slovi po neverjetno močnem udarcu, ki bolj spominja na moškega boksarja. Mnogi menijo, da je Helifova trans ženska, kar pa ni res. Helifova ni trans oseba, primer pa je bolj zapleten, kot se zdi.
Na olimpijskih igrah v Parizu je dvoboj z Italijanko Angelo Carini, ki ga je Carini predala po 46 sekundah, sprožil burne odzive. Boks je postal politična tema.
»Moški z moškimi geni ne morejo tekmovati med ženskami,« je dejala italijanska premierka Giorgia Meloni. Oglasila se je tudi slovenska predsednica Nataša Pirc Musar.
Rojena z mutacijo
Iman Helif se je rodila kot deklica in ima morda gensko mutacijo 36XY kariotip, pri kateri oseba kljub moškim kromosomom razvije ženska spolovila. Specialistka klinične genetike Marta Banjac za 24ur pojasnjuje, da gre za sindrom androgene neobčutljivosti, kjer se razvijejo zunanja ženska spolovila, notranja pa ne.
Slavna igralka Jamie Lee Curtis je na primer ena izmed tistih, ki je javno povedala, da ima to mutacijo. Kakšni so zunanji znaki?
»So visoke, imajo goste lase, ni poraščenosti po telesu, niti pod pazduho niti pubično,« pojasnjuje Marta Banjac.
Debata med komitejem in zvezo
Mednarodna boksarska zveza ji je lani prepovedala nastop na svetovnem prvenstvu, ker naj ne bi izpolnjevala pogojev za nastop v ženski kategoriji. Dejali so, da športnica ni opravljala testa testosterona, ampak ji je bil predpisan »drug priznan test«, pri čemer pa podrobnosti niso razkrili.
Mednarodni olimpijski komite pa je podvomil v točnost testa. »Ne vemo, kakšen je bil protokol, ne vemo, ali je bil test natančen, ne vemo, ali naj temu testu verjamemo,« je poudaril tiskovni predstavnik komiteja.
»Obstaja razlika med tem, ali je test bil izveden, in tem, ali mi sprejemamo njegovo točnost in protokol, po katerem je bil izveden,« je dodal.
Iman Helif je doslej zmagala v 37 dvobojih, a ima tudi devet porazov. Njena kariera vključuje nastope na svetovnem prvenstvu, sredozemskih igrah in olimpijskih igrah v Tokiu.
Odzivi športnikov
Slovenska borca Domen Drnovšek in Monika Kučinič ter boksarka Ema Kozin so za 24ur komentirali dogajanje.
Drnovšek pravi: »Moški se ne more boriti z žensko. Mišice in kosti so drugačne.« Kučiničeva dodaja: »To je absurdno in neprimerno.« Kozinova pa poudarja, da mora biti ženski boks za ženske, da je čim bolj enakovreden.
Po poročanju BBC pa bi se poražena Italijanka zdaj rada opravičila tekmici iz Alžirije.
»Žalostna sem zaradi vse te polemike,« je za italijanski športni časnik Gazzeta dello Sport v petek dejala Carini. »Žal mi je tudi za mojo tekmico. Če je komite dejal, da lahko tekmuje, to odločitev spoštujem.«
Čeprav še naprej ocenjuje, da je z odstopom ravnala zrelo, je dodala, da ji je žal, da je zavrnila rokovanje s Khelif.
»To ni nekaj, kar sem želela storiti. V bistvu se ji želim opravičiti in tudi vsem ostalim. Jezna sem bila, ker so se moje olimpijske igre končale tako hitro." "Če bi jo srečala znova, bi jo objela,« je sporočila Carini.
Irska boksarka Amy Broadhurst se je v polemiki postavila na stran alžirske boksarke, ki jo je pred dvema letoma premagala za naslov svetovne prvakinje. "Dejstvo, da je doslej devet boksark premagalo Khelif, mi pove vse," je bila v luči javne polemike jasna Irka.