Novega sistema obračuna omrežnine se ni treba bati, je ob njegovi uvedbi v začetku oktobra zagotovila direktorica agencije za energijo Duška Godina.
Manj omrežnine bodo po novem obračunu plačala tudi gospodinjstva, ki se ogrevajo daljinsko ali na plin in za kuhanje uporabljajo elektriko ali plin, jo je povzela STA.
Obračunsko moč za preteklo leto bodo odjemalcem elektrodistributerji določili na podlagi treh vrhuncev porabe v zadnjem letu dni.
V primeru, da je odjemalcu določena nižja obračunska moč od te, ki jo je imel doslej, Godina spremembo odsvetuje, je poudarila za RTV Slovenija.
V času informativnega izračuna presežki obračunske moči ne bodo obračunani
Na Elektro Maribor so za Ptujinfo poudarili, da se končnim odjemalcem s priključno močjo manjšo ali enako 43 kilovatom, kar so gospodinjski in mali poslovni odjemalci, do 30. septembra 2026 presežna moč ne bo obračunavala, če dogovorjene obračunske moči, kot jo predlaga distribucijski operater, ne bodo spreminjali.
Bodo pa ti odjemalci vsak mesec informativno obveščeni o prekoračitvah in stroških, ki bi jim lahko nastali.
To dvoletno obdobje informativnih izračunov je namenjeno temu, da odjemalci razmislijo o svojih navadah in porabi in jo prilagodijo do oktobra 2026, ko se bo začelo zaračunavanje presežne obračunske moči, je na svoji spletni strani pojasnila družba Gen-I.
Odjemalci naj spremljajo obračunsko moč in porabo energije premaknejo iz časovnega bloka 1
Odjemalci naj torej spremljajo, kakšno obračunsko moč jim je elektrodistributer določil v obdobju najdražjega časovnega bloka 1 v zimski sezoni in v teh dveh letih prilagodijo svoje navade, na način, da premaknejo porabo energije v kateregakoli od drugih časovnih blokov in tako dosežejo znižanje predlagane obračunske moči v časovnem bloku 1.
Godina je sicer za RTV Slovenija ocenila, da bo letno povprečen gospodinjski odjemalec za omrežnino plačal 20 evrov manj.