Med govorci so bili direktorica centra Rog Nataša Zamida, ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan, direktorica Amnesty International Slovenija Nataša Posel in ljubljanski župan Zoran Janković.
Slednji je dejal, da je izbris največja tragedija samostojne Slovenije, taka krivica pa se ne sme nikoli več ponoviti.
Opomin, ne opravičilo
Odprtja obeležja so se udeležili tudi številni izbrisani. Predsednik Društva izbrisanih prebivalcev Slovenije Marko Perak je dejal, da je odprtje spomenika zgodovinski dogodek. Predsednik Civilne iniciative izbrisanih aktivistov Irfan Beširević pa je povedal, da izbrisani spomenika ne sprejemajo kot opravičilo, ampak kot opomin »sedanjim in bodočim oblastem in sedanjim in bodočim generacijam, da se kaj takega ne zgodi več«, poroča STA.
Krivec izbrisa
Ob odprtju so si govorci izmenjali tudi nekaj očitkov. Jankovića je zmotilo, da se Nataša Posel ni zahvalila njemu kot županu, ker da spomenika brez mestne uprave ne bi bilo. Omenil je tudi očitke nekdanjih Rogovcev o rušitvi Tovarne Rog. Stojiljković pa kot nekdanji uporabnik Roga meni, da je rušitev Roga največji izbris na področju kulture, krivec tega izbrisa pa da je ljubljanski župan Janković.
Odkritja spomenika so se med drugim udeležili tudi prvi predsednik republike Milan Kučan, svetovalka predsednice republike Tatjana Bobnar ter ljubljanski podžupani in mestni svetniki.
Danes gre za največji izbris Slovencev žalostno,da smo Slovenci tako nezaveden narod.Slovenija ni nikogar izbrisala postali smo novo nastala država in vsak,ki je hotel je lahko postal državljan te novo nastale države.Tile jugovići pa so samo špekulilirali in danes bi radi še odškodnine.Tegale Jankovića bi bilo treba izbrisati in Kućana siser bosta onadva izbrisala Slovenijo.