V Šolskem center za pošto, ekonomijo in telekomunikacije Ljubljana so zaposleni opazili, da veliko hrane od malic ostaja.
Sicer imajo takšen sistem, da morajo dijaki oziroma starši malico vsaj en dan prej odjaviti, če je ne bodo jedli. Direktorica Marjana Plukavec pa pravi, da se to velikokrat ne zgodi. Tako pogosto ostane veliko število malic.
»Bolelo me je srce, ko sem videla, da gre to v smeti,« pove.
Topel obrok za tiste, ki si ga ne morejo privoščiti
Prednost sicer žalostnega koronskega časa je ta, da mnoge šole dobijo malico za dijake zapakirano. Namreč mnogi šolarji malice ne jedo v jedilnici, temveč v razredu. To prednost so izkoristili v šolskem centru – videli so možnost, da lahko povsem zapakirana in še nedotaknjena kosila podarijo.
Težave pa so imeli pri tem, da so našli nekoga, ki hrano fizično razvaža. Direktorica pojasnjuje, da šolski center nima svojega kombija in hišnika. Zato so zelo dolgo iskali nekoga, ki bi prišel iskat to malico, potem pa so poskusili pri Slovenski filantropiji.
Ti so v šolski center poslali prostovoljca, ki kosila pri kuhinjskih vratih prevzame in jih pelje do tistih, ki si sami topel obrok sicer težko privoščijo.
Projekt filantropije s katerim skrbijo za lačne po celi Sloveniji
Prostovoljec hrano odpelje predvsem starejšim osebam, ki imajo nizke prihodke. »Hrano odpeljem v filantropijo, kamor jo pridejo iskati starejši, ki imajo nizke pokojnine. Tistim, ki do filantropije ne morejo, hrano pripeljem na dom,« za Ljubljanainfo pove prostovoljec, ki hrano vsak delovni dan prevzeme pred šolskim centrom in poskrbi, da pride do tistih, ki jo potrebujejo.
Ta projekt je sicer prisoten po vsej Sloveniji – v devetih krajih, povedo v Slovenski filantropiji. Tako v okviru projekta v filantropiji s pomočjo prostovoljcev storijo ogromno dobrega.
Hrane ne mečimo stran!
Direktorica šolskega centra razlaga, da se tudi nasploh trudijo dijake ozaveščati o tem, da hrane ne mečejo stran.
To počnejo z raznimi akcijami – ena izmed profesoric je recimo skupaj s centrom za starostnike za Bežigradom pripravila recepte, kaj se lahko naredi z ostanki hrane. Te so predstavili tudi na informativnih dnevih.
Tudi ko se sprehodimo po jedilnici šolskega centra, opazimo, da je ta polepljena s plakati, ki ozaveščajo o tem, kako pomembno je, da hrane ne mečemo stran.
»Tudi med dijaki so takšni, ki doma nimajo dobrih razmer in so lačni,« razloži, in pojasni, da so v šolskem centru za te dijake organizirali, da lahko poleg subvencionirane malice, vzamejo še dodatno, če ostane.