Ljubljanainfo
Tor, 18.3.2025 17:55
To je najdražji športni projekt v Ljubljani.

V Ljubljani je svoja vrata odprl Športni center Ilirija, s katerim je mesto med drugim dobilo prvi pokriti olimpijski bazen. Odprtja sta se poleg ljubljanskega župana Zorana Jankovića udeležila tudi predsednik vlade Robert Golob in predsednik Olimpijskega komiteja Slovenije Franjo Bobinac.

Olimpijski bazen je kot prva preplavala plavalka Neža Klančar, sicer plavalka leta 2024 in šele druga Slovenka, ki je nastopila v olimpijskem finalu.

Vsi obiskovalci otvoritve so bili presenečeni nad programom, ki sta ga spretno povezovala športni novinar Anže Bašelj in televizijska voditeljica Bernarda Žarn

Bogat program, ki je temeljil na nastopih samih priznanih glasbenikov, je spremljalo dogajanje v vodi: od vaterpolistov do umetnostnih plesalk. Nastopili so Jan Plestenjak, Batista Cadillac, Raiven in Magnifico.

Raiven je povsem osupnila, ko se je med petjem dvignila v zrak in 'poletela' nad bazenom.

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Ljubljane, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Kopališče Ilirija je vitalni del prestolnice že od leta 1929. Takrat je predstavljalo odkrit olimpijski bazen, ki je veljal za enega najmodernejših v Evropi. Bil je osrednje mestno kopališče in jedro športnega plavanja Ljubljane.

Kako pomembna je bila njegova pridobitev, pričajo tudi uspehi Plavalne sekcije Ilirija, ki je tam trenirala in med letoma 1929 in 1940 veljala za eno najmočnejših plavalnih ekip Jugoslavije.

Glavni pobudnik gradnje kopališča je bil inženir in športni pionir Stanko Bloudek, znan po gradnji skakalnic v Planici.

Ni tako splošno znano, da je bila njegova želja po plavalnem centru v Ljubljani tako močna, da ga je v manjšem deležu sofinanciral celo iz lastnega žepa.

O tem, da bi olimpijski bazen Kopališča Ilirija posodobili – mu dodali vsaj streho, so se krepili apetiti že okoli leta 1989

Temeljni kamen za novo Ilirijo pa so položili leta 1999, a je trajalo še 20 let, da je prišlo do večjih sprememb, pravzaprav kar do celovite prenove in nadgradnje območja, ki v obliki, v kakršni se odpira danes, najverjetneje predstavlja enega najpomembnejših športnih objektov v državi.

Zamiki, podražitve

Leta 2018 je Mestna občina Ljubljana za Športni center Ilirija, kakor je novo ime športnega kompleksa, začela pridobivati gradbeno dovoljenje. 

Jeseni tri leta kasneje je kopališče Ilirija zaprlo svoja vrata, nato so februarja 2022 pričeli z gradbenimi deli, ki jih je izvajal gradbinec z Obale, Makro 5 Gradnje.

Župan Zoran Janković je obljubljal, da bo center, ki je na področju športa poleg Arene Stožice do zdaj najdražji občinski projekt v Ljubljani, končan in odprt že konec leta 2023. Prihajalo je do zamud, med drugim tudi zaradi vandalizma.

Center je vreden 62,5 milijona evrov. Prvotna pogodba je znašala 40 milijonov evrov, torej se je investicija v dveh letih podražila za 20 milijonov evrov.

Kaj je v njem?

Danes na mestu Kopališča Ilirija stoji in se odpira mogočen sodoben športni center, v katerem je poleg pokritega olimpijskega bazena in trenažnega bazena z vsemi spremljajočimi prostori še Muzej Stanka Bloudka, večja dvorana za rekreacijo, odbojko in košarko, manjša dvorana za gimnastiko, aerobiko in fitnes ter dvorana za borilne športe. Upravljal ga bo Zavod Šport Ljubljana.

Pod površjem so urejena parkirna mesta – teh je malo več kot 300, na novo pa so poskrbeli tudi za zeleno okolico. 

Posebnost je gotovo ohranitev pročelja starega vhoda v kopališče, kjer je postavljena replika bronastega kipa Plavalka, avtorjev Denisa Dražetića in Denisa Vučka.

»Z novogradnjo smo sledili zahtevam varovanja kulturne dediščine in ohranili pročelje sedanje stavbe ter z oživitvijo Lattermanovega drevoreda na novo povezali park Tivoli z mestom. Sodoben večnamenski plavalno-športni center v prestolnici bo služil mestu, regiji in državi ter bo s svojimi prostorskimi možnostmi omogočal vrhunske pogoje za kakovosten trening vsem nivojem reprezentanc Slovenije in klubom iz območja mesta ter izvajanje domačih in mednarodnih tekmovanj in prireditev s področja vodnih športov ter seveda tudi rekreativnim plavalcem,« ga s ponosom ob odprtju predstavi Mestna občina Ljubljana.

Po njihovih navedbah projekt predstavlja tudi enega prvih javnih objektov v državi, ki ustreza kriterijem skoraj samozadostnih stavb

»S pomočjo sončne elektrarne in toplotnih črpalk stavbo tako ogrevamo kot tudi hladimo. Na ta način skoraj vso potrebno energijo za obratovanje centra Ilirija pridobimo iz reverzibilnih virov. Novozgrajena stavba bo tako med okoljsko najbolj sprejemljivimi ter emisijsko nevtralnimi večjimi zgradbami v Sloveniji,« so povedali.

Kaj pa vstopnina?

Za obisk prenovljenega Športnega centra Ilirija bodo obiskovalci med tednom odšteli 7,50 evra, medtem ko bo vstopnina ob koncih tedna in praznikih za en evro višja

Za otroke do desetega leta, upokojence in študente bo cena nekoliko ugodnejša – 5,50 evra med delavniki in 7,50 evra ob koncih tedna.

Za bralce portala Ljubljanainfo bo gotovo zanimiva tudi informacija, da si lahko Športni center Ilirija ogledajo tudi na lastne oči

V četrtek in petek bodo namreč organizirali dneve odprtih vrat, ko bo v popoldanskih urah, med 13. in 17. uro, mogoče pobliže spoznati to sodobno športno pridobitev.

Komentarji (1)

Maks (ni preverjeno)

Ta Ilirija so še en bankomat jankovica, kakor Stožice. Aneks na aneks.... bo res zanimivo, ko se ga končno znebimo, pregledati vso dokumentacijo in videti, koliko je pospravil v svoj žep

Starejše novice