Travnata površina je preobremenjena, zato bo potrebna popolna sanacija igrišča, so povedali na Športu Ljubljana (foto: Bobo).
Ljubljanainfo
Tor, 17.9.2024 18:00
Travnata površina na stadionu v Stožicah bo deležna celovite prenove, čeprav je bila zadnja sanacija februarja in marca. Normativ za uporabo igrišč je pošteno presežen.

Od zadnje sanacije stadiona v Stožicah februarja in marca je bilo do danes odigranih kar 23 tekem.

V to niso všteti treningi, do 12. decembra pa bo na stožiškem stadionu odigranih še 22 tekem. Upravljavec stadiona je Šport Ljubljana, ki  decembra načrtuje celovito sanacijo igralne površine.

Tekme preložene na stadion ŽAK

Igralna površina na stadionu Stožice te dni sicer vendarle miruje, saj je Nogometna zveza Slovenije z upravljavcem stadiona Šport Ljubljana našla dogovor, da preloži nekaj tekem Prve lige Telemach ter pokala Pivovarne Union na stadion ŽAK v Šiški.

Tam bo nekoč stal atletski stadion, a ker prenove še niso začeli, je stadion še vedno uporaben, so povedali za N1.

Stadion Stožice in dvorana Arena Stožice ter propadajoči nedograjen prodajni del kompleksa, pogled iz zraka (foto: Bobo).

Trata je v mirovanju

V tem času bodo travnato površino v Stožicah poskušali nekoliko sanirati. Naslednja tekma na njej  bo namreč zelo kmalu, že  v soboto, 21. septembra, ko bo v 9. krogu Prve lige na sporedu mestni derbi med Olimpijo in Bravom.

A te začasne rešitve ne bodo dovolj glede na obremenitev igralne površine z rednim vzdrževanjem, so povedali na Športu Ljubljana. Zato so se odločili za celovito prenovo.

Normativ za uporabo igrišč v Stožicah presežen

V čem je problem?

Normativ za uporabo igrišč z naravno travo je štiri ure na teden, igrišče Stadiona Stožice pa je v povprečju obremenjeno kar od šest do sedem ur tedensko, so pojasnili pri Športu Ljubljana. Tam tako pričakujejo, da se bo kljub intenzivnemu vzdrževanju stanje zelenice le še poslabšalo.

Med zadnjo sanacijo spomladi odkrili določene težave v spodnjem sloju kremenčevega peska  - kjer je staro stanje še iz leta 2010 -  zato načrtujejo celovito sanacijo. 

To je zaradi preobremenjenosti objekta s športnim programom težko izvesti, saj se zanjo potrebuje več tednov neuporabe objekta, so še povedali za N1.

Celovita sanacija bo šele decembra

Potrebna je zamenjava celotnega rastnega sloja, ki sega v globino 20 centimetrov, zamenjava neprimernega peščenega dela ter zamenjava travne ruše.

»Zaradi dobavnih rokov trave, primernih vremenskih pogojev ob izvedbi zasaditve ter edinem možnem času, ko lahko zagotovimo premor v športnem programu za čas ureditve, je celovita sanacija planirana decembra,« pa so zapisali na Športu Ljubljana. 

Dodali so, da  je izvedba kakršnekoli sanacije močno odvisna od vremenskih pogojev, saj ob močnem deževju in veliki razmočenosti površine delo s težjimi stroji ni izvedljivo.

Pri Športu Ljubljana so ob tem še potrdili, da bodo v vmesnem času izvajali vse možne ukrepe za izboljšanje stanja. Kakšni so?

Do oktobra bodo  namestili dodatne drenažne cevi, izvajali se bodo mehanski ukrepi, kot so  luknjanje, peskanje in sejanje. Zamenjali bodo tudi travo v vratarjevem prostoru.

Komentarji (1)

Rock8 (ni preverjeno)

Mrš...kdo to plačuje ...škoda dnarja

Starejše novice