Parkirna hiša pod osrednjo ljubljansko tržnico in prizidek k Mahrovi hiši. Na MOL pravijo, da bodo kmalu predstavili prenovljen projekt (foto: MOL)
Ljubljanainfo
Tor, 17.9.2024 05:00
Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije je Mestni občini Ljubljana junija že drugič izdal negativno kulturnovarstveno mnenje k dokumentaciji za pridobitev gradbenega dovoljenja za parkirno hišo pod osrednjo tržnico.

Na projekt, ki ga je župan Zoran Janković uvrstil med svoje projekte že ob izvolitvi leta 2006, sicer pa je bil že prej vključen v program prejšnje ljubljanske županje Viktorije Potočnik, že od začetka letijo kritike.

Zavod za varstvo kulturne dediščine Slovenije (ZVKDS) je Mestni občini Ljubljana kar dvakrat izdal negativno kulturnovarstveno mnenje k dokumentaciji za pridobitev gradbenega dovoljenja, nazadnje junija. Razlog so ugotovljene nedoslednosti v elaboratu o presoji vplivov na kulturno dediščino.

ZVKDS je sicer aprila 2022 ljubljanski občini izdal kulturnovarstvene pogoje za projekt gradnje podzemne parkirne hiše pod osrednjo tržnico in dograditev Mahrove hiše, med njimi je tudi tako imenovani  Heritage Impact Assessment (HIA), ki presoja vliv na svetovno kulturno dediščino. 

Na mestu, kjer si občina prizadeva zgraditi prizidek in podzemno parkirno hišo, so Plečnikove tržnice, ki spada v svetovno kulturno svetovno dediščino.

V septembru so z Mestne občine Ljubljana znova poslali popravljeno dokumentacijo za pridobitev gradbenega dovoljenja. Ob tem so zmanjšali načrtovano gradnjo pod zemljo, da bi srednjeveške ostaline ostale nedotaknjene.

Tako so si zamislili obnovljeno tržnico s garažno hišo - kakšne bo projekt na koncu, še ni znano.

Projekt se je skozi leta sicer stalno spreminjal: najprej je bil zastavljen kot javno-zasebno partnerstvo, v katerem bi zasebni partner pokril stroške prenove tržnice in gradnje parkirne hiše, v zameno pa bi v Mahrovi hiši lahko uredil in tržil manjši butični hotel ali poslovne prostore. 

Zaradi zahtev zavoda za varstvo kulturne dediščine, da mora stati garažna hiša vsaj 16 metrov stran od stavbe semenišča ter da se mora izogniti vsem srednjeveškim ostalinam, se obseg parkirne hiše pospešeno manjša. 

Prvotno je bilo tam načrtovanih preko 600 parkirnih prostorov, po podatkih iz lanskega leta pa se je število parkirnih mest zmanjšalo za polovico, na okoli 300.

Tako bi po prvotnem načrtu izgledala osrednja tržnica Ljubljana (vir: MOL).
Marinka Kurilič iz civilne iniciative Tržnice ne damo (foto: Bobo).

Civilna iniciativa prepričana, da gre za oškodovanje davkoplačevalcev

Javila se je tudi civilna iniciativa Tržnice ne damo, ki je celo pripravila tiskovno konferenco in izpostavila, da je že v začetku junija zaprosila Mol, da ji posreduje elaborat HIA. 

Mol jim je kar dvakrat zavrnil posredovanje elaborata HIA, Zavod za varstvo kulturne dediščine (ZVKDS) in ministrstvo za kulturo pa sta jim posredovala Poročilo o presoji vplivov na kulturno dediščino (HIA) - Plečnikove tržnice.

V civilni iniciativi so povedali, da je ZVKDS v okviru pregleda poročila ugotovil, da elaborat ne vsebuje vseh relevantnih vsebin in informacij ter da morebitni vplivi niso ustrezno opredeljeni, opisani in ovrednoteni. 

Še več, predstavnica civilne iniciative Marinka Kurilić je izpostavila, da »elaborat, plačan z davkoplačevalskim denarjem, ne zadostuje minimalnim kriterijem kakovosti in strokovnosti. Ker gre za oškodovanje davkoplačevalcev, bomo proučili in izkoristili vsa pravna sredstva proti odgovornim na Mol, ki so odobrili, prevzeli in plačali elaborat in prepričujejo, da ga javnost vidi,« je  napovedala na tiskovni konferenci.

Poudarila je, da je pri gradnji garaže pod osrednjo ljubljansko tržnico, problematičen predvsem izkop gradbene jame, pri čemer bi bila uničena dobro ohranjena srednjeveška kulturna dediščina. Meni celo, da se pokončani gradnji garaže na tržnico morda sploh ne bi vrnili prodajalci, ki prodajajo domače pridelke.

Tako naj bi izgledal pokriti del tržnice (vir: MOL).
Virtualni sprehod po prenovljeni osrednji ljubljanski tržnici, ki so ga pripravili leta 2017 - na občini napovedujejo, da bodo kmalu posredovali novega.

Peskar: Civilna iniciativa ima zastarele podatke

Robert Peskar iz Službe za kulturno dediščino na ZVKDS je opozoril, da so informacije, s katerimi razpolaga civilna iniciativa, zastarele ter da se je v vmesnem času marsikaj spremenilo.

ZVKDS pa je ob tem zapisal, da gre za postopek izdaje integralnega gradbenega dovoljenja, ki ga vodi ministrstvo za naravne vire in prostor (MNVP) za obnovo tržnice. Projekt obsega poleg obnove osrednjega tržnega prostora še gradnjo prizidka k Mahrovi hiši in gradnjo podzemne garažne ter druge infrastrukture, namenjene delovanju tržnice.

V zvezi s pripravo dokumentacije za pridobitev gradbenega dovoljenja (DGD dokumentacije) za omenjeni projekt je ZVKDS aprila 2022 izdal kulturnovarstvene pogoje za obravnavno območje posega. Ta ne sega v varovano območje Plečnikovih tržnic, temveč v njegovo vplivno območje.

Prvo verzijo DGD dokumentacije je investitor vložil lani, vendar je ZVKDS ugotovil neskladja z izdanimi kulturnovarstvenimi pogoji in maja 2023 izdal negativno mnenje. Ker se območje posega nahaja v vplivnem območju svetovne kulturne dediščine, je ZVKDS v pogojih investitorju naložil tudi izvedbo postopka presoje vplivov na svetovno kulturno dediščino (HIA), kot ga priporoča Unesco.

Osrednja tržnica v Ljubljani (foto: Bobo).

Ta postopek sicer še ni končan. Junija je ZVKDS ponovno prejel vlogo za izdajo kulturnovarstvenega mnenja in v postopku izdaje ugotovil, da je DGD dokumentacija za obnovo tržnice sicer bistveno izboljšana in večinoma upošteva izdane pogoje, a še vedno v treh segmentih ni bila skladna s predpisi s področja varstva kulturne dediščine. 

Med drugim so bile nedoslednosti v elaboratu HIA, zato je ZVKDS julija znova izdal negativno mnenje.

V vmesnem času je Mol kot investitor obvestil ZVKDS, da je pridobil tudi pravno mnenje glede vloge postopka HIA. Tam naj bi povedali, da je izvedba postopka HIA zgolj priporočilne narave, saj postopek še ni uzakonjen v slovenski pravni red na področju gradenj.

V začetku septembra je Mol popravil in dopolnil DGD dokumentacijo in jim jo posredoval prek MNVP. Vlogo so prejeli v torek. Ali je popravljena DGD dokumentacija skladna s predpisi s področja varstva in ohranjanja kulturne dediščine, bodo morali ugotoviti v predpisanem roku, to je v 30 dneh od prejema, so zapisali na ZVKDS.

Komentarji (3)

Tommmmmmmmm (ni preverjeno)

Če boste to dopustili, potem Ljubljana kot mesto ne obstaj več. Potem se bo imenovala Jankovljana, ali Garažvljana.

Gaučo (ni preverjeno)

Zakaj pa garažna hiša? Po eni strani je v Lj. nepopisna gneča in so zastoji, po drugi strani pa se z parkirnimi mesti promet vabi v Lj. Kdo je tu nor?

Rock8 (ni preverjeno)

Ta zokan opanković misl vse uničt al kaj?!najprej nm bo pitno vodo uniču,zdej pa še to...samo za raziskave terena je zapravil 2 miliona evrčkov!?!?pa kaj ta misl,šerif samopašni

Starejše novice