Javno-zasebno partnerstvo bo obrodilo 51 sončnih elektrarn na 51 objektih, od tega jih bo 47 povezanih v eno skupnost – to bo največja v Sloveniji –, da bi se izognili negativni ceni električne energije.
Skupna kapaciteta bo skoraj pet MWp, zagotovljena letna proizvodnja pa bo presegala 5200 MWh.
Po 17 letih v lasti MOL
Vrednost projekta znaša približno pet milijonov evrov; koncesijska pogodba bo trajala 17 let, preden bodo sončne elektrarne prešle v last Mestne občine Ljubljana. Ta bo lahko viške sončne energije porabila znotraj obračunskega meseca, ko bo energije primanjkovalo, s tem, da se bo električna energija obravnavala na mesečni in ne 15-minutni ravni.
Ceno električne energije za manke (za električno energijo, ki ni proizvedena iz nameščenih sončnih elektrarn) so sicer vezali na ceno vsakokratnega izbranega dobavitelja.
Projekt naj bi realizirali do 1. julija 2024, pripomogel pa naj bi k še večji samozadostnosti Ljubljane.
Javni objekti
Kar se tiče objektov, na katerih bodo sončne elektrarne, gre za javne objekte, ki so v lasti Mestne občine Ljubljana. Večinoma so to osnovne šole in vrtci ter Center Rog in športni objekti, kot so Ilirija, Ježica, Zalog, Kolezija, Kodeljevo. Vključeni so tudi trije zdravstveni domovi: Ljubljana Center, Šentvid in Vič Rudnik.
Sončne elektrarne bodo priključene na distribucijsko omrežje, soglasje potrebujejo le še za Center Rog.