Preverili smo govorice, da po ljubljanskih šolah in vrtcih razsaja peta otroška bolezen.
Gre za nalezljivo bolezen z blago vročino in značilnim izpuščajem, ki jo povzroča prvovirus B19. Najpogosteje se pojavlja pri otrocih in šolarjih, lahko pa tudi pri odraslih osebah.
Značilni izpuščaji
Prenaša se z izločki dihal, slino, okuženimi predmeti in tesnimi stiki z bolno osebo. Prenos z izločki dihal je posebej pogost pri majhnih otrocih – v družini, vrtcih in šolah lahko zboli do 50 odstotkov dovzetnih oseb, kažejo podatki Zdravstvenega doma Ljubljana.
Vzroka za večje pojavljanje ni mogoče podati.
Pri večini otrok izpuščaj izzveni v nekaj tednih, včasih mesecih. Za izpuščaj je značilno, da se lahko ponovno pojavi ali intenzivira ob spremembi temperature, izpostavitvi soncu, po naporu, telovadbi ali čustvenem stresu. V redkih primer lahko izpuščaj spominja na tistega pri ošpicah.
Podatki Zdravstvenega doma Ljubljana sicer kažejo, da je 25 odstotkov okuženih otrok povsem brez težav, 50 odstotkov jih ima nespecifične prehladne znake (slabo počutje, bolečine v mišicah, vročino), ostalih 25 odstotkov pa ima značilen izpuščaj.
Bolezen običajno potrdijo na osnovi značilnega izpuščaja na licih in po telesu.
Porast obolevanja
Kot nam je povedala Tatjana Grmek Martinjaš, dr. med. spec. pediatrije in šolske medicine, vodja Pediatrične nujne medicinske pomoči, zadnje tedne res opažajo »tako v vrtcih kot v osnovnih šolah porast obolevanja oziroma kar manjšo epidemijo pete infekcijske bolezni«. In dodala, da vzroka za večje pojavljanje ni mogoče podati.
PRVA FAZA: Začne se z nespecifičnimi težavami, z vročino, prehladnimi znaki, glavobolom, slabostjo in drisko. OTROK JE KUŽEN.
DRUGA FAZA: Začne se dva do pet dni pozneje. Pojavi se značilna intenzivna rdečina lic z bledico okrog ust. Sledi čipkast izpuščaj po trupu in okončinah, ki je posledica imunskega odgovora organizma. V tej fazi se otrok dobro počuti. Lahko se pojavijo tudibolečine v sklepih, ki pa so pogostejše pri odraslih. OTROK NI VEČ KUŽEN.
Kar se tiče vključitve v vrtec oziroma šolo, omejitev ni. »Ko potrdimo peto otroško bolezen, se lahko otrok tudi v fazi, ko ima izpuščaj, vključi v kolektiv. Po preboleli bolezni se vzpostavi zaščita pred ponovno okužbo,« se glasijo navodila Zdravstvenega doma Ljubljana.
Na nekaj let
Petra otroška bolezen prihaja v intervalih na nekaj let, pa nam je povedala Mojca Grebenc, dr. med. spec., ginekologinja iz Zdravstvenega doma Ljubljana - Šiška. »Letos je ponovno teh okužb več kot v prejšnjih nekaj letih.«
Previdnost pa ni odveč predvsem za nosečnice.
»V kolikor bolezni nosečnica še ni prebolela, se lahko okuži po kontaktu zbolele osebe. Ker pa smo povečini peto bolezen v otroštvu preboleli, je takih okužb nosečnic malo. Prebolela okužba pušča trajno imunost. Možno se je samoplačniško testirati na protitelesa glede prebolelosti.«
»Sicer pa postopamo tako, da v primeru znakov bolezni pri nosečnici, po kontaktu z obolelo osebo (povišana temperatura z znaki viroze, bolečine v sklepih, izpuščaj obraza in kasneje telesa/ ne nujno vse od naštetega) napotimo na infekcijsko kliniko, kjer testirajo na protitelesa. Inkubacijska doba je med štiri in 20 dnevi. Če se dokaže sveža okužba, se delajo usmerjene redne ultrazvočne kontrole rasti in stanja ploda v porodnišnici. Najpogosteje se ob okužbi ploda kaže zastoj rasti in/ali slabokrvnost ploda. Pri pomembni slabokrvnosti se po presoji porodničarja naredi intrauterina transfuzija,« nam je še povedala Grebenc.