Na označenih parkirnih mestih za invalide se še vedno pogosto znajdejo vozila, ki niso upravičena do tamkajšnjega parkiranja. Tam lahko parkirajo osebe, ki imajo svoje vozilo označeno z veljavno parkirno karto, ki jo pridobijo na upravni enoti, kjer oddajo vlogo skupaj z dokazili o invalidnosti.
Težave se pojavljajo tudi pri spoštovanju dodatnega prostora ob parkiranem vozilu, ki je označeno z rumenim poljem. Gibalno ovirana oseba potrebuje namreč več prostora za izstop ali vstop v vozilo.
Do parkirne karte, namenjene parkiranju na označenih invalidskih parkirnih mestih, so upravičeni tudi delavci socialnih služb in invalidskih organizacij ter zdravstveno osebje.
Po dostopnih podatkih je v Ljubljani nekaj več kot 300 parkirnih mest za invalide oziroma 2,5 odstotka vseh parkirnih mest. Gre za parkirna mesta ljubljanske občine in ne zasebna parkirišča.
Poleg tega imajo invalidi, ki imajo parkirno karto, v beli coni dve uri parkiranja brezplačno, a na parkiriščih za zapornicami je zgodba drugačna. To je zmotilo občana, ki je občini podal svoj predlog.
»Invalidi imajo povsod dve uri zastonj parkiranje, razen na javnih parkiriščih z zapornico, na primer v Tivoliju ali pa na Žalah.
Zakaj ne bi povezali kartice Urbana uz informacijo imetnika invalidske parkirne karte, pa lahko na avtomatu dve uri plačila odšteje? Ali pa naj avtomat odčitava evropsko invalidsko kartico. Redarji naj tudi upoštevajo, na primer: v modrih conah invalidsko karto za dve uri in zraven listek parkomata za prvo uro, skupaj torej tri ure.«
Z oddelka za gospodarske dejavnosti in promet ljubljanske občine so pojasnili, da je parkiranje za osebe z invalidnostjo na območjih časovno omejenega prometa (bele cone) urejeno z odlokom o urejanju prometa v Mestni občini Ljubljana.
Odlok določa, da imajo osebe z invalidnostjo, ki izpolnjujejo pogoje, torej so imetniki karte, možnost brezplačnega parkiranja do dveh ur na teh območjih.
»Začetek parkiranja mora biti pravilno označen s parkirno uro ali listkom, ki mora biti vidno nameščen v vozilu, poleg tega mora biti v vozilu nameščena tudi veljavna karta.«
Parkirišča z zapornico plačljiva za vse enako
Na parkiriščih, ki so opremljena z avtomatskimi vhodno-izhodnimi sistemi, pa odlok predvideva plačevanje parkirnine po veljavnem ceniku, ne glede na status voznika, torej ali gre za osebo z invalidnostjo ali ne.
»To pomeni, da brezplačno parkiranje na teh parkiriščih ni omogočeno in je treba parkirnino poravnati enako kot za druge uporabnike.«
Parkirnino lahko podaljšate tudi na daljavo
Glede vprašanja podaljševanja parkirnine pa so na občini pojasnili, da po izteku dveh brezplačnih ur na območjih časovno omejenega parkiranja (bele cone) lahko invalid – ali pa kdorkoli - parkirnino podaljša brez potrebe po vračanju k vozilu in uporabi parkomata.
To je možno storiti preko aplikacij Urbana ali EasyPark, ki omogočata plačilo parkirnine na daljavo in s tem olajšata parkiranje.
Kakšna je kazen, če neinvalida oseba parkira na parkirišču za invalide?
Ker so parkirna mesta za invalide običajno postavljena strateško poleg vhodov ali izhodov, lahko včasih opazimo, da tam parkirajo tudi tisti, ki niso invalidi oziroma nimajo parkirne karte. To je kaznivo.
Zakon o pravilih cestnega prometa v 67. členu v 4. odstavku pravi: »Z globo 40 evrov se kaznuje za prekršek imetnik parkirne karte, ali spremljevalec, ki vozi in spremlja imetnika parkirne karte, ki vozila, parkiranega na označenem parkirnem mestu za invalide, nima označenega z veljavno parkirno karto.«
V petem odstavku pa: »Z globo 80 evrov se kaznuje za prekršek voznik, ki neupravičeno uporabi parkirno karto. Pooblaščena uradna oseba odvzame neupravičeno uporabljeno parkirno karto vozniku in jo pošlje upravni enoti, ki jo je izdala. O odvzemu pooblaščena uradna oseba izda potrdilo.«
youtube.com/shorts/OwIDwPLJ9-s?si=k5d50UWLIIABICeM