Vse bolj jesensko vreme je kot ustvarjeno za brezskrbna pohajkovanja po gozdovih ter nabiranje gob in drugih gozdnih dobrot.
Pa smo prepričani, da poznamo pravila gozdnega bontona in vse predpise, ali tvegamo, da moramo zaradi nevednosti oziroma brezbrižnosti na široko odpreti denarnico?
Nadzor nad upoštevanjem predpisov
Da bi zmanjšal vse negativne vplive, je Javni zavod Krajinski park Goričko te dni sporočil, da bodo v prihodnjih dneh pričeli izvajati nadzor nad upoštevanjem vseh predpisov v gozdu.
Da torej ne bi naleteli na neprijetne posledice, si oglejmo, kaj vse je potrebno vedeti, preden se odpravimo nabirati plodove gozdov.
Katerih pravil se držimo v gozdu?
Ker se vsi prav dobro zavedamo, da je gozd življenjski prostor mnogim rastlinskim in živalskim vrstam, moramo biti čim bolj tiho, da ne motimo tamkajšnjih prebivalcev, vse morebitne smeti, na primer ostanke hrane in embalažo, pa odnesti s sabo.
Prepovedano je kurjenje, uničevanje dreves in drugih rastlin, pa tudi vse gozdne infrastrukture, na primer označevalnih tabel. Določeno je, da morajo biti psi privezani na povodec.
Če se odločimo za nabiranje gob (ali kostanjev), moramo nujno spoštovati dnevno omejitev, ki na osebo znaša dva kilograma. A pozor! Pri nabiranju gob je potrebno biti pozoren na to, da jih res dobro poznamo in se ne dotikamo nobenih sumljivih primerkov.
Vsaj v grobem jih je treba očistiti že na rastišču, pozornost pa moramo posvetiti tudi temu, da rastišča ali podgobja ne poškodujemo. Gobe prenašamo le v trdi embalaži, na primer v košari, nikakor pa ne v (plastični) vrečki.
Ob vsem tem je bistveno, da upoštevamo tudi načela lastne varnosti. Priporočljivo je nositi dolge rokave in hlačnice, oblačila pa naj bodo v svetlih barvah, saj na ta način veliko lažje opazimo klope.
In koliko znaša globa?
Med nabiralci gob se je razširila vest, da so bili minuli konec tedna na območju gozdov občine Hodoš inšpektorji že na pohodu. In kolikšne so pravzaprav globe?
Če so kršene zgornje odredbe, je lahko posameznik kaznovan z 200 evri. Višina finančnih kazni pa se lahko povzpne celo više, in sicer je lahko posameznik, ki zavestno uničuje zavarovane vrste gliv, jih prodaja ali poseduje na kakršen koli način, kaznovan z globo od 250 do vrtoglavih 2500 evrov.
V naravnem okolju je tudi prepovedano voziti in parkirati avtomobile ali se ustavljati ‒ izjema so natanko določena mesta. S kršenjem teh predpisov si lahko prislužimo kazen v višini od 40 do 100 evrov.
Spomnimo se, narava je skupna nam vsem, zato ne bodimo pohlepni ter ravnajmo spoštljivo in odgovorno.