»Kot pooblaščenec za komuniciranje z mediji Mestne občine Ljubljane - Četrtne skupnosti Rožnik vas obveščam, da je svet četrtne skupnosti na svoji redni seji, dne 11. februarja 2025 sprejel naslednji sklep v povezavi z županom Mestne občine Ljubljana in njegovim pismom podpore srbskemu predsedniku,« je sporočil predsednik Čestrtne skupnosti Ljubljana Rožnik Primož Novak.
»Svet Četrtna skupnost Rožnik je na svoji redni seji, dne 11. februarja 2025, soglasno sprejel sklep, da se distancirajo od pisma podpore župana Mestne občine Ljubljana Zorana Jankovića predsedniku Republike Srbije Aleksandru Vučiću.«
Kot še dodaja Novak, je bil sklep sprejet soglasno, zanj so torej glasovali iz Liste Zorana Jankovića, Svobode, SDS, Levice, SD ter nepovezani svetniki.
»Predlagam, da se do omenjene tematike jasno izjasnijo tudi ostale ljubljanske četrtne skupnosti ter svet Mestna občina Ljubljana,« je še zapisal Novak.
Kako deluje in kaj je četrtna skupnost?
Četrtna skupnost Ljubljane je lokalna samoupravna enota Mestne občine Ljubljane, katere glavna naloga je sodelovanje z Mestnim svetom Ljubljane pri raznih odločitvah, ki zadevajo dotično četrtno skupnost.
Četrtne skupnosti opravljajo tudi naloge na področjih lokalnih gospodarskih javnih služb in prometa, gospodarjenja z zemljišči, urbanizma in varstva okolja, družbenih dejavnosti, gospodarskih dejavnosti in turizma ter zaščite, reševanja in civilne obrambe.
Četrtna skupnost je pravna oseba javnega prava, ki v pravnem prometu nastopa v okviru nalog, ki so določene v Statutu Mestne občine Ljubljana in Odloku o nalogah četrtnih skupnosti.
Četrtno skupnost kot pravno osebo zastopa svet, ki ga predstavlja predsednik sveta.
Trenutno je Mestna občina Ljubljana razdeljena na 17 četrtnih skupnosti: Bežigrad, Center, Črnuče, Dravlje, Golovec, Jarše, Moste, Polje, Posavje, Rožnik, Rudnik, Sostro, Šentvid, Šiška, Šmarna gora, Trnovo, Vič.
Kje je Četrtna skupnost Rožnik, ki se 'distancira' od župana?
Konkretno, četrtna skupnost Rožnik, ki je prva reagirala v zvezi z pismom ljubljanskega župana srbskemu predsedniku, zajema bivše krajevne skupnosti Rožna dolina, Vič, Vrhovci, Brdo ter kraj Bokalce.
Meja sledi strogo katastru in poteka nekako ob Tivoliju po Cesti 27. aprila na zahod, se pred »partizansko vasjo« (naselje ob Podrožniški poti) vzdigne na sever skoraj do Šišenskega vrha, obide Drenikov vrh (čeprav prebivalci volijo v Rožni dolini), se čez gozd na Velikem Rakovniku spusti do Večne poti, jo ubere čez Pržanca do počivališča ob AC–obvoznici in za AC Bazo čez Utik do Velikega vrha, se obrne čez Utik na jug, obide Stransko vas, skoči na Gradaščico ter AC–obvoznico, se ogne zemljiščem Kosovega Polja, pa spet na Mali Graben do železnice na Dolgem Mostu ter po Tržaški železnici do podvoza pri Tivoliju.
Svet Četrtne skupnosti Rožnik sestavlja 15 članov. Vsi člani sveta opravljajo delo v svetu nepoklicno. Svet Četrtne skupnosti Rožnik ima predsednika in dva podpredsednika.