Na Trgu republike v Ljubljani so danes dopoldan slovesno odprli letošnje regionalne športne igre za mlade Plazma.
Trg republike je postal pravo igrišče z mnogimi poligoni, v posebnem šotoru pa so na svoj govor čakali tudi predsednik vlade Robert Golob, ljubljanski podžupan Samo Logar, pa številni drugi politiki ter predstavniki POP TV in TV Slovenija, slednji so dogodek tudi neposredno prenašali.
Svoj govor je imel tudi predsednik Plazma iger Zdravko Marić. Prisotni so bili tudi številni športniki, hrvaški preko videopovezave, slovenski pa so na oder ponesli ogenj, kjer so ga prižgali.
Govorci so vsi izpostavili, da je šport za mlade izredno pomemben, sploh v teh časih, ter jih napotili »ven na zrak, kadar je le mogoče«.
Predsednik vlade Golob je vse prisotne učence pohvalil, opomnil na pomembnost športa ter se zahvalil vsem učiteljicam in tovarišem in tovarišicam športne vzgoje, ki skrbijo za slovenske šolarje.
Ob takem naslavljanju učiteljev športa v osnovnih šolah se je sicer dvignilo nekaj obrvi, a vendar so tako naslavljali učitelje v šolah pred nekaj desetletji in mnogi jim še sedaj rečejo 'tovarišica' ali 'tršica' in 'tovariš'.
Kot so poudarili, bo letos na igrah sodelovalo kar 58 tisoč slovenskih otrok.
Na dogodku je bil tudi prvi mož Evropske nogometne zveze Aleksander Čeferin, ki pa se ni posebej izpostavil.
Drugič v Sloveniji
Letošnja sezona športnih iger za otroke, ki poteka v Sloveniji, Srbiji in BiH ter na Hrvaškem, se je uradno začela 25. januarja s tekmami v namiznem tenisu, sledili so tudi nogometni in odbojkarski turnirji in Telemachov dan športa v Krškem in Domžalah.
Športne igre mladih so lani prvič potekale v Sloveniji, osrednji namen dogodka pa ni zgolj tekmovanje, temveč predvsem druženje, zabava in tkanje novih prijateljstev, so še poudarili.
Rezultati so pri tem sekundarnega pomena. Namen je, da mladi preživijo aktiven dan, se med seboj povežejo in skozi šport razvijajo pozitivne vrednote.
V Sloveniji tekmovanje poteka v 83 krajih, vključilo se je 45 občin.
V tridesetih športnih dneh se bo zvrstilo več kot 115 tekmovanj in 30 dogodkov v okviru pobude Zero Waste, ki ozavešča o pomenu odgovornega ravnanja z odpadki.
Pri organizaciji sodeluje 130 šol, 30 partnerskih občin in tri nacionalne panožne zveze, več kot 45 tisoč otrok bo deležnih brezplačnih športnih aktivnosti, sodeluje še ekipa 80 organizatorjev in 650 prostovoljcev.