Zmaj kraljuje Ljubljani (vir: Turizem Ljubljana).
Ljubljanainfo
Ned, 29.9.2024 05:00
Zmaj je simbol Ljubljane. Pa veste, zakaj?

Legenda o nastanku Ljubljane pravi, da naj bi Ljubljano ustanovil mitološki grški junak Jazon, ki je kralju Aitesu ukradel zlato runo, kožo zlatega ovna, nato pa je s tovariši Argonavti na ladji Argo bežal pred zasledovalci. Zašli so v ustje reke Donave, namesto da bi krenili na jug proti Egejskemu morju in rodni Grčiji. Poti nazaj ni bilo, zato so pluli dalje po Donavi in nato po Ljubljanici. 

Ob izviru Ljubljanice so se morali ustaviti in tukaj prezimiti. Tu so ladjo Argo razstavili na dele in jo spomladi na ramenih prenesli do obale Jadranskega morja, jo tam spet sestavili ter potovali naprej.

 Po legendi so ob prihodu med današnjo Vrhniko in Ljubljano argonavti naleteli na veliko jezero in ob njem barje. 

Tam je živela grozovita močvirska pošast, ki jo je Jazon po junaškem boju ubil. 

Pošast naj bi bila ljubljanski zmaj. Pravijo, da naj bi bil Jazon tudi prvi Ljubljančan.

Simbolika zmaja je torej prisotna v Ljubljani vse od davnih časov. 

V srednjeveškem mestnem grbu je bil prisoten kot okras nad grbom, nekoliko kasneje pa je zavzel osrednje mesto. 

Simbolika zmaja se je postopoma prelevila iz pošasti v zaščitnika mesta, ki pooseblja moč, pogum in modrost.

S prvo razlago je povezana tudi druga, da se je zmaj razvil iz dekoracije na srednjeveškem mestnem grbu, ki je najprej predstavljal le mestno obzidje ali mestna vrata. 

Drobna žival, narejena kot okras nad grbom, se je v baroku preselila v grb in prerasla stolp in ostalo simboliko v 19. in zlasti v 20. stoletju. 

Zmaj je bil upodobljen kot del grba na številnih stavbah, ki so v lasti mesta, po drugi svetovni vojni so ga uporabljala različna podjetja, od etiket za steklenice piva, za ime tovarne baterij ali za nagrado za modne dosežke. Upodobili so ga celo na škatlici znamenitih ljubljanskih cigaret Filter 57.

Zmaji na Zmajskem mostu

Ena večjih turističnih atrakcij so zagotovo impresivni zmaji na Zmajskem mostu. Ko je arhitekt Jurij Zaninović leta 1900 gradil Jubilejni most Franca Jožefa I, so bili kot okras sprva predvideni kipi krilatih levov. 

Vendar pa so na koncu leve zamenjali mogočni kipi zmajev, ki so ena glavnih znamenitosti Ljubljane. 

Zmajski most, ki ga krasijo znameniti kipi zmajev, je najbolj znana podoba Ljubljane. Tam boste vedno našli kup turistov, ki se gnete na mostu in fotografira nekoliko strašljive zmaje. Zeleni zmaji so resnično mojstrovina, ki buri domišljijo, že odkar je bil most postavljen. 

Most je tudi sicer povsem edinstvena stvaritev. Velja za izjemen tehnični spomenik ter za vrhunsko stvaritev secesijske arhitekture s preloma 19. in 20. stoletja. 

Zgrajen je bil v letih 1900 in 1901 in je bil prva prava železobetonska konstrukcija v mestu ter eden prvih, pa tudi največjih tovrstnih mostov v tedanji Evropi. Ob svojem odprtju je nosil ime Jubilejni most Franca Jožefa I. 

Na njem so prvič v Sloveniji položili asfaltno prevleko. Projekt mostu je izdelal prof. Josef Melan, znameniti projektant železobetonskih mostov in oče teorije statičnega izračuna velikih visečih mostov.

Secesijski videz mostu je delo dalmatinskega arhitekta Jurija Zaninovića, sicer učenca slovitega dunajskega arhitekta Otta Wagnerja, pri katerem je svojo ustvarjalno pot začel tudi Jože Plečnik

Po Zaninovićevih načrtih so bile izdelane betonske obloge, balustrade, pa tudi kipi zmajev iz bakrene pločevine. Tudi svetilke na ograji mostu so del originalnega okrasja in so prvotno delovale na plin.

Zmajski most je nadomestil starejšega, lesenega, imenovanega Mesarski most, ki je tam stal od leta 1819. Za sodobno zasnovo in železobetonsko konstrukcijo mostu so se pri mestni občini tedaj odločili predvsem zaradi varčevanja, saj je bila bistveno cenejša od bolj običajne kamnite.

Povsod po Ljubljani - zmaji

Podobe zmaja so v Ljubljani danes del mestnega izročila in vidimo jih lahko povsod. 

Krasijo številne blagovne znamke slovenskih izdelkov in mestno infrastrukturo, zmaji so celo na pokrovih na odtočnih jaških. Vsako zimo v Ljubljani poteka Zmajev karneval in še bi lahko naštevali.

Zmaj na Ljubljanskem gradu

Medtem ko je več kot 500 let stara grajska kapela posvečena sv. Juriju, ki je bil ubijalec zmajev, danes lahko v pustolovščini Grajski pobeg skozi pet preizkušenj spoznate zgodovino mesta in rešite zmaja.

Tu je še ena različica zgodbe o zmaju: po prvi naj bi ga povzeli po svetniku sv. Juriju, ki je zavetnik grajske kapele. 

Jurij na freskah ali v kipih pogosto stoji ali jezdi in s kopjem ubija zmaja. Le-ta v legendi o sv. Juriju predstavlja staro verovanje prednikov, ki ga nova, semitska vera - krščanstvo - premaga. 

Grajski grič je bil v antiki svet kraj, kjer so nosilci kulture žarnih grobišč imeli svojo utrdbo in častili svojega boga. Ko so v srednjem veku postavili temelje današnjega gradu, so hoteli tudi simbolno premagati starodavna verovanja, zato so tudi posvetili grajsko kapelo sv. Juriju. 

Zmaj je sicer v slovanski mitologiji ponazarjal boga Velesa, nasprotnika Peruna, vrhovnega slovanskega boga. V slovanski religiji je bil Perun po navadi čaščen na hribu, Veles pa niže, po navadi blizu tržnice.

Plišek zmaj

Zmajček Ljubo je turistična maskota Ljubljane. Lahko ga kupite tudi kot spominek, bodisi v plišasti izvedbi ali na izdelkih iz njegove uradne kolekcije, so nam povedali na Turizmu Ljubljana. 

Komentarji (1)

tino (ni preverjeno)

Toliko o dinozavrih

Starejše novice