»Močni smo samo toliko, kolikor je močan naš najšibkejši člen. Zato sem se odločila, da se pridružim naši skupnosti in pomagam pri spremembah na bolje,« je na današnji novinarski konferenci Inštituta 8. marec izpostavila Ivana Odic, prostovoljka kampanje Gremo volit.
Ponovno so okrcali ukrepe vlade Janeza Janše. S predlogom zakona želijo v Inštitutu 8. marec v prejšnje stanje povrniti spremembe, ki so bile narejene na različnih področjih.
V preteklo stanje vračajo ureditve na področju sestave svetov izobraževalnih zavodov, kadriranju v policiji, izključevanje nevladnih organizacij, ki se ukvarjajo z okoljem, iz postopkov obravnave okoljske problematike, zagotovitev pravne podlage za Uber, povečan vpliv odločanja kulturnega ministra na področju kulturnih programskih in projektnih razpisih, posege v neodvisnost državnih tožilcev in tožilk, so izpostavili v sporočilu za javnost.
Določbe želijo vrniti v stanje pred aktualno vlado
Kot je povedala Kristina Krajnc, članica programskega odbora Inštituta, so v svoj predlog zakona lahko vključili zgolj nekatere spremembe 14. slovenske vlade:
»Pri sprejemanju vključenih zakonov je oblast ignorirala mnenja stroke, mnenja naslovnikov predpisov ter javnosti, tudi interese ljudi. S tem zakonom želimo odpraviti številne zakonske spremembe. Predlog zakona posega na najrazličnejša področja, vsem spremembam pa je skupno to, da jih je treba odpraviti hkrati.
Z enim zamahom želimo nekatere določbe naštetih zakonov vrniti v stanje pred to vlado in vrniti vsaj minimalne standarde solidarnosti, delovnopravnega varstva, neodvisnosti in strokovnosti delovanja državnih organov, varnosti in sorazmernosti. Seveda je bilo v dveh letih sprejetih veliko več ukrepov, ki v ta zakon niso vključeni, saj zahtevajo celostno ureditev določenega področja.«
Na tiskovni konferenci so predstavniki Gremo volit opozorili tudi na to, da lahko škodljive ukrepe oblasti odpravimo samo, če bomo na volitvah izvolili novo vlado. Samo z množično udeležbo na volitvah lahko dosežemo spremembe, so še poudarili.