Kar do 95 odstotkov psov ima klope, poleg bolh so najpogostejši zunanji zajedavci pri psih (foto: Pixabay).
Ljubljanainfo
Pon, 10.6.2024 11:00
Za boreliozo lahko zboli tudi pes.

Na povečano število klopov vplivajo predvsem blage zime, povečano število malih sesalcev, pri katerih se okužijo ličinke klopa in pa veliko število jelenov in srn, ki veljajo za glavne gostitelje odraslih klopov.

Klopi v urbanem okolju

Po podatkih terenskega monitoringa, ki ga opravljajo Prirodoslovni muzej Slovenije, Inštitut za mikrobiologijo in imunologijo, Fakulteta za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije Univerze na Primorskem in Klinika za infekcijske bolezni in vročinska stanja, je letos pri nas nadpovprečno število klopov. Po nekaterih ocenah celo polovico več kot lani.

Klopi so se namnožili tudi v urbanih okoljih, še ena letošnja specifika je tudi, da je več nevarnih in okuženih klopov. Če se ljudje že zavedamo nevarnosti klopov in bolezni, za katerimi lahko zbolimo, pa večkrat pozabimo na svoje hišne ljubljenčke.

Največ klopov je v visoki travi, grmičevju ter drugih gozdnih in travnatih površinah (foto: Pixabay).

Problematični Tivoli, Rožnik in Šišenski hrib

Kot smo že poročali, je v Ljubljani letos nadpovprečno veliko število klopov v Tivoliju, na Rožniku in Šišenskem hribu, kjer je srn in jelenov več, saj jih so ta območja nelovne površine. Druge bolj izpostavljene lokacije so še Ljubljanski grad ter okoliški vrtovi, otroška igrišča in parki.

Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje in priporočil Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije, je Slovenija v vrhu evropskih držav po pojavu bolezni, ki jih prenašajo klopi. So pa okuženi klopi prav tako nevarni za pse, če ne še bolj.

Klopi se nahajajo v visoki travi, grmičevju in vseh ostalih gozdnih in travnatih površinah v višini nekje do enega metra. Prav tam, kjer se med sprehodom najraje gibljejo tudi naši psi. Poleg tega klopa na psu, sploh tistih s temno dlako težje opazimo.

Klopi prenašajo preko 600 različnih povzročiteljev bolezni (foto: Pixabay).

Za boreliozo lahko zboli tudi pes

Klopi prenašajo preko 600 različnih povzročiteljev bolezni, med najpogostejšimi, ki so nevarne za pse, so borelioza, babezioza, ehrilioza in anaplazmoza.

Za prenos s klopi prenosljivih bolezni mora biti klop prisesan določeno obdobje (24 ur ali več). Obisk veterinarja je potreben v primeru, ko opazimo določene klinične znake (neješčnost, slabo počutje po odstranitvi klopa). Diagnostika bolezni je lahko zelo zahtevna in zdravljenje bolezni dolgotrajno.

Ker ni podatkov, da bi bile kakšne pasme posebno ogrožene ali dovzetne, so klopi nevarni za vse pse. Še večja verjetnost je zagotovo pri tistih, ki se več gibajo zunaj in v naravi – gozdu, visoki travi, tudi doma na vrtu.

»Zdravljenje s klopi prenosljivih bolezni je praviloma zahtevno in dolgotrajno, kar povečuje pomen preventive proti prenosu bolezni.

Bakterijske oblike bolezni zdravimo z protimikrobnimi zdravili, izbira in način zdravljenja sta odvisna od povzročitelja bolezni in klinične slike. Po pravilu je zelo pomembno čimprejšnje zdravljenje v primeru pojava bolezenskih znakov,« pove Janez Ves, lastnik in ustanovitelj Veterinarske ambulante 4 tačke.

Kako preprečiti klope in okužbe s klopi pri psih?

Še vedno je najboljša preventiva s pregledovanjem živali, izbira ustreznega sredstva za zaščito in neprekinjena uporaba. V primeru, da ste na psu opazili klopa, ga čim prej odstranite.

Z zaščito je treba začeti pred sezono klopov in jo vzdrževati od pomladi do pozne jeseni, ko so klopi še aktivni. Kako hitro začne učinkovati je odvisno od vrste izbrane zaščite.

»V praksi so kožni polivi z repelentnim delovanjem najhitreje delujoča zaščita za živali, medtem ko so oralne oblike zaščite zanesljivejša zaščita. Pri zelo izpostavljenih živalih je priporočljiva kombinacija obeh sredstev,« doda Ves.

O izbiri sredstva se posvetujte z veterinarjem

Obstajajo različna sredstva za zaščito, v obliki ovratnice, ampul, pršil, tablet in celo priboljška. Ovratnica in ampula sta v stiku s kožo, pri čemer ovratnica lahko nudi dolgo zaščito, a se učinkovine z ovratnice ves čas nošenja sproščajo iz ovratnice na kožo in kožuh.

Skladno z navodili za uporabo ovratnica ni najprimernejša, če pes spi z nami v postelji, ga veliko crkljamo in so v gospodinjstvu mali otroci.

Ampule so najbolj priljubljeno in prodajano sredstvo za zaščito proti klopom in bolham, ko se nanos ampule posuši, ni nobenih zadržkov pri stiku s psom.

Obstajajo tudi zaščite v obliki tablet in najnovejša zaščita v obliki priboljška, ki ga dobite pri veterinarju. Ker ti dve sredstvi pes zaužije, ne prihajata v stik s kožo in ljudmi. Hkrati pa sta za pse in lastnike tudi prijetnejši izkušnji, sploh v primeru priboljška. Ker je slednji primeren tudi za alergike, velja za eno najvarnejših oblik zaščite.

»Če ima vaš pes posebna bolezenska stanja, alergije ali občutljivost kože, je najbolje, da se pred uporabo posvetujete z veterinarjem,« zaključi Ves.

Starejše novice