Metallica je z nastopom na Antarktiki dosegla cilj koncertiranja na vseh petih celinah.
mimi inhof
Pet, 21.8.2020 11:10
Najbolj ekscentrične koncertne lokacije pred letom 2020

V letu, ko glasbeniki iščejo načine kako stopiti na oder med slalomom kupa pravil in navodil pristojnih inštitucij, smo z začudenjem gledali posnetke techno koncerta v Wuhanu, kjer se je 15. avgusta brezskrbno zbralo več kot tisoč mladih brez socialne distance in mask. Izbrskali smo pet koncertov na najbolj nenavadnih lokacijah, ki so se zgodili pred letom 2020.   

A najprej k posnetku, ki je te dni osupel svet:

Oblasti so koncert v Wuhanu 15. avgusta označile za »strateško zmago«. Zhao Lijian, govorec kitajskega zunanjega ministrstva, je novinarjem dejal, da bo zahodni svet s posnetkom »ugotovil pravo resnico o kitajskem boju proti covid-19«. [posodobljeno 22. avgusta]: Teden pozneje je Kitajska priznala, da je julija začela s cepljenjem eksperimentalnega zdravila proti covidu, s katerim so cepili ključne delavce (zdravstvo, cariniki, policisti) in poslovneži, ki so potovali izven države.

Top 5 koncertnih prizorišč, kjer verjetno še niste bili

S Chinom v vulkanu

Vulkan Thrihnuagigur, Reykjavík, Islandija, 2016

Chino Moreno, vokalist ameriških Deftones je junija 2016 odigral "prvi koncert v vulkanu", kje drugje kot, ja, na Islandiji. Pevec zasedbe Deftones je akustični nastop za dvajset obiskovalcev pripravil v sklopu festivala Summer Solitice, ki se ponaša z podbno, a manj ekstravagantnimi doživetji na severnem otoku med Evropo in Ameriko. Vstopnica za koncert sto metrov v žrelu aktivnega vulkana je bila primerno zasoljena, okrog 1700 €.

Labaichkunst globoko pod površjem Velenja

Muzej premogovništva Slovenije, Velenje, Slovenija, 2012

Verjetno bi Laibach zveneli drugače, če ne bi prihajali iz rudniških Trbovelj, mesta, kjer je industrializacija z bližnjim rudnikom tako močno dominirala vsakodnevnemu življenju. »Prvi koncert v rudniku« se sicer ni zgodil v Trbovljah, temveč v velenjskem premogovniku, v katerem so oktobra 2012 Laibach odigrali radikalno drugačen (tudi po izbiri repertoarja, ki je segal v zgodnja diskografska leta in vizualizacij) koncert za nekaj več kot 100 obiskovalcev, s katerimi so se simbolično vrnili na začetek svoje poti.

Metal(lica) na Antarktiki

Carli Argentine, Antarktika, 2013

Kateri deželo običajno glasbenik obidejo na svojih turnejah? Ne, ni Slovenija. Antarktika! Precej negostoljubna pokrajna z delikatnim ekosistemom ni primerna za glasno godbo (tudi publike je tam bolj malo), zato so Metallica decembra 2013 tam nastopili v posebni kupoli pred 200 zmagovalci nagradne igre, ki so koncert poslušali preko slušalk. Kar se je brez njih slišalo je bil le trušč bobnov Larsa Ulricha. Za poslušanje video posnetka ne rabite slušalk, so pa priporočljive.

Poezije Katie Melua 303 metre pod morjem

Platforma Troll A, Severno morje, 2006

Katie Melua se je prav tako odločila vpisati v Guinessovo knjigo rekordov, a tokrat  "najglobjim koncertom" na naftni ploščadi 44 metrov pod morsko gladino. Celotno zadevo je v reklamne namene finančno omogočila naftna družba, video zapis pa je pod domiselnim naslovom Concert Under the Sea izšel leto pozneje.

Beatli zadnjič in to brez publike

Streha Apple Corps, London, 1969

Zadnji nastop Beatlov je tako ikonografski, da se ob omembi takoj spomnimo štirih dolgolasih in premraženih glasbenikov na strehi založbe Apple. Manj znano je, da so fantje po treh letih (takrat je to veljalo za celo večnost) koncertne pavze razglabljali o klubski turneji na kateri bi preigravali prvinski rock 'n' roll, a se na koncu odločili za nenapovedani koncert sredi belega dne na mrzel januarski dan leta 1969. Izvedli so devet skladb – nekatere so se ponovile zaradi video snemanja, preden je koncert po 42 minutah prekinila policija, saj niso imeli dovoljenja. Javnost liverpoolskega četverca več ni nikoli slišala v živo, nenavadni podvig pa je (p)ostal legendaren in so ga pozneje kopirali mnogi glasbeniki.

Starejše novice