Opera je lahko kratka namesto dolga, humorna namesto patetična, smo slišali na tiskovni konferenci (foto: Bobo).
Ljubljanainfo
Čet, 9.1.2025 16:00
Poleg napovedanega 8. Zimskega festivala, ki se bo začel 20. februarja v Križankah, pa še v januarju poteka nadvse zanimiv dvodnevni festival.

Sredi tega meseca bo Festival Ljubljana skupaj z društvom Cona 8 sodeloval pri dvodnevnem festivalu 'Minuta za opero' oziroma Opera in balet v šoli, ki bo potekala v Viteški dvorani 14. in 15. januarja. 

Predstavnik društva je Saša Potisk, ki je pojasnil, da so ga pripravili iz želje, da bi spodbudili ustvarjalnost na tem področju.

Ime 'Minute za opero' pa je navdahnil tekst iz članka skladatelja Slavka Osterca iz leta 1929. 

»Takrat je zaradi občutka krize v operi in glasbi po tujih vzorih predlagal, da bi opera prešla v krajšo obliko, enostavnejšo instrumentacijo, da se patetika zamenja s humorjem in ironijo, skratka, da se k žanru pristopi bolj lahkotno,« je povedal.

Sam je napisal tri take opere za vzor.

»Tudi mi smo zaskrbljeni za usodo zahtevnejših, ne le umetniških vsebin v današnji družbi,« je izpostavil in omenil nedavne raziskave o razgledanosti slovenskih šolarjev, ki so prinesle zaskrbljujoče rezultate.

Ostanite na tekočem v vsakem trenutku!

Prijavite se na e-novice in vsak teden prejmite na svoj e-naslov najboljše objave iz Ljubljane, ekskluzivne novice in privlačne nagradne igre.

Tiskovna konferenca festivala Ljubljana in Saša Potisk iz društva Cona 8, skupaj organizirajo nadvse svež dvodnevni festival (foto: Bobo).

Slišali smo še, da je opera stalno v krizi, a da jo ravno to žene naprej, te poti naprej pa so tisto, kar jih na tem festivalu zanima. Kaj želijo s festivalom doseči?

»Spodbuditi želimo ustvarjalnost na opernem področju, afirmirati kratko opero, ki je cenejša in dostopnejša, preveriti želimo možnosti opere v izobraževanju in tako naprej,« nam je povedal Potisk.

To idejo so prelili v vsebino, tako praktično kot teoretično.

Premierno bodo tako izvedli tri kratke, minutne opere, ki so nastale prav za to priložnost. Poimenovali so ga operni laboratorij, nastopili bodo trije umetniki.

Ljubljanska opera: ker vanjo zaide vse manj mladih, iščejo nove poti, kako navdušiti mlade (foto: Bobo).

Prvi je Jernej Bedekovič z opero Homus, ki obravnava homoseksualnost.

Aleksandra Naumovski Potisk je napisala opero Ionesco, tema je komunikacija oziroma diskomunikacija, Eva Ostanek bo nastopila z opero Postranska stvar.

Dvodnevni program

Dogodka se začneta ob 10. uri in trajata do večera, do 18. ure.

Prvi dan bodo imeli okroglo mizo, kjer se bodo pogovarjali o položaju opere danes in možnosti razvoja operi bližnjih vsebin v šolstvu.

Pogovarjali se bodo še s skladateljem Vito Žurajem, Barbara Nagode pa bo govorila o svoji najljubši operi.

Drugi dan, 16. januarja ob 10. uri začno z otroško matinejo, skladateljica Melani Popit bo predstavila pripovedko Štrped, sledi operna delavnica za šolo in pogovor z muzikologom Matjaž Barbo

Saša Potisk bo predaval opernem libretu, Katja Konvalinka (SKGG), Alenka Slokar Bajc (ASB akademija) in Aleksandra Naumovski Potisk (Cona 8) pa o neodvisni operni produkciji. 

Starejše novice