V tem trenutku se tako imenovana hrastova mrežasta stenica iz Severne Amerike v milijardah razmnožuje na avstrijskem Štajerskem in se naseljuje na domačih drevesih. Že več let pa jo opažajo tudi pri nas.
Letijo po zraku, med kolesarjenjem se ujamejo na oblačila in se naseljujejo na spodnji strani listov dreves, zaradi česar se ti obarvajo rjavo in odpadajo.
Množično se širi
Drobna krilata žival je hrastova mrežasta stenica, ki izvira iz Severne Amerike, pojasnjuje biolog Thomas Frieß za Kleine Zeitung.
»Že pred dvajsetimi leti so to vrsto stenice prinesli v Švico, kjer se je zadržala deset do petnajst let.« V zelo kratkem času se je žival nato začela nenadoma množično širiti, preko Severne Italije pa je našla svojo pot do Štajerske.
»Prvo najdbo so zabeležili v južni Štajerski leta 2019,« dodaja biolog.
Lahko pičijo, vplivi večinoma neraziskani
Vse mrežaste stenice so rastlinojede in se po navadi hranijo le z rastlinami določene družine, tako da izsesavajo posamezne celice na listih.
Po navadi ostanejo celo življenje na isti rastlini; če se pretirano namnožijo, lahko povzročijo veliko škode na kulturnih ali okrasnih rastlinah.
Stenice lahko pičijo in povzročijo kožne alergije, vendar so prijave pikov oziroma alergijskih reakcij redke, simptomi pa hitro izzvenijo, so pojasnili v Gozdarskem inštitutu Slovenije za Žurnal24.
Če pride do alergijske reakcije, je treba poiskati zdravniško pomoč. Poudarjajo še, da so njihovi vplivi na zdravje ljudi in živali neraziskani in marsikatera informacija ni znanstveno podprta.
Na majhnih drevesih lahko stenice mehansko odstranimo tako, da drevesce operemo z močnim curkom vode. Na urbanih površinah (terase, balkoni ...) jih lahko enostavno odstranimo tako, da jih posesamo in nato uničimo.