Slika je simbolična (foto: Bobo).
Ljubljanainfo
Sob, 10.8.2024 17:37
Na področju cepljenja je prišlo v Sloveniji do pomembnih sprememb, saj letošnji program cepljenja uvaja novosti, ki bodo pomembno vplivale na zaščito prebivalstva. Te se nanašajo tako na cepljenje proti HPV-ju kot na cepljenje nosečnic.

Ministrstvo za zdravje je sprejelo program cepljenja in zaščite z zdravili za leto 2024, ki prinaša pomembne spremembe in nadgradnje v področju preventivne zdravstvene zaščite.

Cepljenje je namreč temeljna komponenta javnega zdravja, saj učinkovito preprečuje širjenje nalezljivih bolezni in zaščiti posameznike ter skupnosti pred resnimi zapleti. Visoka raven precepljenosti pripomore h kolektivni zaščiti, kar zmanjšuje verjetnost izbruhov bolezni in obremenitev zdravstvenega sistema.

S stalnimi izboljšavami in novostmi v cepivih se zagotavlja, da so prebivalci zaščiteni pred najnovejšimi zdravstvenimi izzivi. Program, ki ga je pripravil Nacionalni inštitut za javno zdravje, se tako osredotoča na širitev cepljenj, ki jih bo možno opraviti v okviru obveznega zdravstvenega zavarovanja, ter vključuje več novosti, ki bodo pomembno vplivale na zaščito prebivalstva.

Proti HPV se bodo lahko cepili tudi fantje

Ena izmed glavnih novosti letošnjega programa je razširitev cepljenja proti humanim papilomavirusom (HPV). Doslej je bilo brezplačno cepljenje proti HPV omogočeno le deklicam, vendar se z letošnjim letom program širi tudi na fante oziroma moške, ki še niso dopolnili 26. let starosti. 

Ta sprememba sledi lanskoletnemu vključevanju dečkov v program cepljenja, ki je zajemal učence v 1. in 3. letniku srednje šole.

Human papilomavirus je skupina virusov, ki se prenaša predvsem s spolnimi odnosi in lahko povzroči različne zdravstvene težave. Nekatere vrste virusa so povezane z razvojem genitalnih bradavic, medtem ko druge lahko povzročijo resne bolezni, kot so rak materničnega vratu, rak vulve, vagine, penisa in anusa ter rak žrela.

Cepivo proti HPV je zelo učinkovito pri preprečevanju okužb s temi virusi in zmanjšuje tveganje za razvoj povezanih rakavih obolenj, še posebej, če se cepljenje izvede pred začetkom spolne aktivnosti.

Novosti se obetajo tudi nosečnicam

Program cepljenja za leto 2024 prinaša tudi pomembno širitev v zvezi z zaščito pred klopnim meningoencefalitisom. Obvezno zdravstveno zavarovanje bo letos namreč pokrilo tudi cepljenje za odrasle, ki v tekočem letu dopolnijo 47 in 48 let. Pred tem so bili do brezplačnega cepljenja upravičeni le tisti, ki so dopolnili 49 let.

Nosečnice bodo od letos lahko koristile dodatno zaščito z brezplačnim cepljenjem proti okužbam z respiratornim sincicijskim virusom, poleg cepljenja proti oslovskemu kašlju, ki je že bilo vključeno v prejšnjih programih.

Cepljenje proti okužbam z respiratornim sincicijskim virusom je posebej pomembno za zaščito novorojenčkov, ki so ranljivi za to vrsto okužbe. Program cepljenja se bo prav tako od 1. januarja 2025 razširil z vključitvijo cepljenja otrok proti noricam, kar bo omogočilo dodatno zaščito proti tej pogosti otroški bolezni.

Priporočeno cepljenje proti gripi, pomembna tudi poživitvena cepljenja

Ob sprejetem letošnjem programu cepljenja inštitut tako vse osebe, ki jim v skladu s programom pripadajo določena cepljenja in so torej zanje priporočena, pozivajo, da to možnost izkoristijo in se cepijo, v kolikor se še niso. To ne velja samo za novosti, temveč za vsa cepljenja, ki so za posamezne skupine prebivalcev priporočena, so na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje poudarili za STA.

Odraslim tako priporočajo letno cepljenje proti gripi, ki naj se opravi pred začetkom sezone gripe. Prav tako je pomembno opraviti poživitvena cepljenja proti davici in tetanusu na vsakih deset let ter enkrat v odrasli dobi tudi poživitveno cepljenje proti oslovskemu kašlju.

Na drugi strani mladostnikom in mladim odraslim do 26. leta starosti priporočajo cepljenje proti HPV, starejšim osebam in kroničnim bolnikom pa poleg cepljenja proti gripi priporočajo tudi cepljenje proti pnevmokoknim okužbam ter pred sezono okužb dihal tudi cepljenje proti covidu-19.

Ne nazadnje na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje poudarjajo tudi pomen cepljenja proti klopnemu meningoencefalitisu. Ta je za prebivalce, ki niso vključeni v program cepljenja, na voljo samoplačniško.

Nacionalni inštitut za javno zdravje ob tem poudarja, da je pomembno, da posamezniki, ki bivajo ali predvidevajo aktivnosti na endemskih območjih, razmislijo o tem cepljenju, saj lahko prepreči resne zdravstvene težave.

Starejše novice