Foto: Bobo. Slika je simbolična.
Ljubljanainfo
Sre, 29.11.2023 20:00
Več kot 30 odstotkov fantov v 8. razredu osnovne šole se strinja, da se »ženske ne bi smele ukvarjati s politiko«.

Raziskava ICCS, ki jo v Sloveniji vodi Pedagoški inštitut, je pokazala zaskrbljujoč upad državljanske vednosti med osmošolci. 

V primerjavi z letom 2016 so dosežki slovenskih osmošolcev leta 2022 upadli za kar 28 točk. Še posebej pa so skrb vzbujajoča njihova družbena stališča, še zlasti do enakosti spolov in priseljencev.

V raziskavi ICCS 2022 je sodelovalo 22 držav; iz Slovenije 4958 osmošolcev, 2461 učiteljev in 173 ravnateljev. Raziskava se osredotoča na državljansko vednost, pri čemer glavni cilj je preučiti, kako se mladi pripravljajo na vlogo aktivnih državljanov. 

Nacionalna koordinatorica raziskave Eva M. Klemenčič s Pedagoškega inštituta je pojasnila, da so bili dosežki slovenskih osmošolcev v preteklosti nad mednarodnim povprečjem, vendar so se leta 2022 prvič znašli pod njim. 

Med letoma 2009 in 2016 se je povprečni dosežek povečal za 16 točk, vendar je leta 2022 v primerjavi z letom 2016 padel za 28 točk (mednarodno povprečje je 13 točk), kar je 12 točk manj kot leta 2009. Klemenčičeva poudarja, da sta le Slovenija in Slovaška zabeležili slabši rezultat kot leta 2009, medtem ko so Tajvan, Švedska, Poljska in Estonija dosegli boljše rezultate.

Raziskava kaže, da so dekleta, učenci brez priseljenskega ozadja, tisti, katerih materni jezik je jezik poučevanja, in učenci z boljšim socialnoekonomskim položajem dosegli boljše rezultate. 

V Sloveniji je 21 odstotkov učencev iz priseljenskih družin, kar je nad mednarodnim povprečjem devetih odstotkov.

Družbena stališča najbolj skrb vzbujajoča

Poleg državljanskega znanja raziskava preučuje tudi stališča učencev. Slovenski učenci so pod mednarodnim povprečjem glede pozitivnega odnosa do okolja, priseljencev in podpore enakosti spolov. 

Zaskrbljujoče je, da se 40 odstotkov fantov in 12 odstotkov deklet strinja, da so moški »bolje usposobljeni za politične voditelje kot ženske«. Več kot 30 odstotkov fantov pa se strinja, da se »ženske ne bi smele ukvarjati s politiko«. 

Pričakovana udeležba učencev na volitvah, ko bodo dobili volilno pravico, je pod mednarodnim povprečjem, medtem ko je pričakovano sodelovanje v nelegalnih dejavnostih nad povprečjem.

Med letoma 2016 in 2022 se je povečal delež učencev, ki jih skrbi vrstniško nadlegovanje, vendar se je zmanjšalo število tistih, ki menijo, da učitelje zanima, kako se počutijo. 

Učitelji opažajo več vandalizma, neopravičenega izostajanja, nestrpnosti med učenci in trpinčenja

Minister zaskrbljen

Minister za vzgojo in izobraževanje Darjo Felda je ob objavi rezultatov izrazil zaskrbljenost zaradi opaznih negativnih trendov v stališčih slovenskih učencev. 

Opozoril je, da je treba krepitev teh znanj razširiti tudi izven okvira predmeta domovinske in državljanske kulture ter etike, ki se izvaja v 7. in 8. razredu.

Komentarji (1)

Lojze kojze (ni preverjeno)

Zakaj bi bilo to zaskrbljujoče. Obrnimo ploščo in čestitamo najstnikom za tako samozavestno dejanje

Starejše novice