Zakon o orožju orožje definira kot predmet, ki je »izdelan, predelan ali prilagojen tako, da lahko pod pritiskom zraka, smodnikovih ali drugih plinov ali drugega potisnega sredstva izstreljuje krogle, šibre ali druge izstrelke, oziroma razpršuje pline, tekočino ali drugo substanco in druge predmete, ki so po svojem bistvu namenjeni zlasti:
- da z neposrednim učinkovanjem preprečijo, ali zmanjšajo napad ali nevarnost,
- za lov,
- za športno streljanje.
Dekorativno orožje, replike in starinsko orožje, izdelano pred letom 1871, plašilno-signalno orožje, krogle in tulci brez netilke ne veljajo za orožje.
Štiri kategorije orožja
Orožje je nadalje razvrščeno v štiri kategorije. Kategoriji B in C zajemata večino ognjenega strelnega orožja, dovoljenega civilistom. Sem sodijo puške, pištole, šibrenice in revolverji.
Za nakup orožja iz teh kategorij je potrebno predhodno dovoljenje za nabavo orožja, po nakupi in registraciji pa se takšno orožje vpiše v orožni list ali dovoljenje za posest orožja.
V kategoriji A najdemo eksplozivno orožje, eksplozivne izstrelke, avtomatsko strelno orožje, vojaško orožje, polavtomatsko strelno orožje itd. Razen določenih izjem je orožje iz kategorije A civilistom prepovedano.
V kategorijo D sodi plinsko orožje, reprodukcije orožja, ki ne uporabljajo enovitega naboja, hladno orožje, možnarji, orožje s tetivo, električni paralizatorji, razpršilci in hladno orožje.
Z izjemo šibkih zračnih pušk, orožja s tetivo, paralizatorjev in razpršilcev je drugo po nakupu treba prijaviti in vpisati na orožno listino, ki se imenuje priglasitveni list.
Za orožje iz kategorije D predhodno dovoljenje za nabavo ni potrebo, ga je pa treba prijaviti na upravno enoto. Za to orožje priglasitveni list.
Upravičeni razlogi
Pred nabavo orožja je treba na upravno enoto vložiti vlogo za izdajo dovoljenja za nabavo orožja (točno določena kategorija, vrsta in kaliber).
Med pogoji je tudi upravičen razlog za izdajo orožne listine. Ti so šport, lov, osebna varnost, dedovanje, podaritev, zbiranje.
Ko je vloga popolna, upravna enota opravi preverbo pri policiji. Sledi izdaja dovoljenja za nabavo orožja, ki je veljavna šest mesecev.
Za nabavo streliva treba opraviti izpit
V roku osmih dni po nabavi mora posameznik kupljeno orožje prinesti na upravno enoto, kjer ga registrirajo in mu izdajo dovoljenje za posest orožja. Za nabavo streliva je treba opraviti izpit, čemur sledi izdaja dovoljenja za nabavo streliva. Tudi to velja šest mesecev.
Da bi se izognili obiskovanju upravne enote, je mogoče pridobiti orožni list.
Z njim je mogoče pri trgovcu kupiti poljubno količino streliva, zanj pa je potrebno potrdilo, da se z navedenim orožjem tekmuje na tekmah.
Komentarji (2)
Ojoj, tole je pa res slabo napisano 😒
Torej, za potrebe športa:
-moramo se vpisati v vsaj en strelski klub,
-moramo opraviti obvezni tečaj rokovanja z orožjem,
-moramo opraviti zdravniški izpit,
-na UE oddamo vlogo za nabavo orožja. Za prvi kos, UE pošlje poizvedbo na policijo. Ker smo pridni in zgledni državljani, brez kartoteke in težav s policijo, nam UE izda dovoljenje za nabavo želenega kosa orožja. Torej npr. "B5b" za polavtomatsko pištolo, "C1" za dolgocevno repetirno puško z risano cevjo ipd.
UE nam pošlje dovoljenje za nabavo, ki velja pol leta. Ko kupimo željeni kos, moramo z njim v 8 dneh na UE, da ga registrirajo. Takrat prejmemo svojo prvo orožno listino, torej "Dovoljenje za posest". S prvim kosom orožja določene kategorije, moramo opraviti še "posebni del", ki je, čisto enostavno, en mini izpit, da dokažemo, da svoj kos orožja določene kategorije, res poznamo. Po opravljenem izpitu, lahko na UE zaprosimo za nabavno dovoljenje za nabavo streliva 🙃
Za orožni list pa je potrebno najprej tekmovati itd.
Če bi bilo tako enostavno, bi vsi imeli orožje.
Niti z besedo ni omenjen izpit, ki ga je potrebno pred vsemi prej vašimi trditvami opraviti. Predavanja. Nato izpit, ki obsega prvo pomoč bazirano na poškodbe iz te panoge, praktično rokovanje z orožjem, streljanje in minimalno število zadetkov. Izpit pisni in ustno. Zakonodaja je zelo pudarjena,...
Ko sem jaz opravljal vse to, je bilo več kot 60% osipa med kandidati.