Primerjalna analiza naj bi po besedah Zdravstva.si razkrivala to, kar potrjujejo dostopni javni zdravstveni sistemi v Evropski uniji.
»Z objavo želimo preusmeriti pozornost od kreatorjev in apologetov državnega zdravstva, k prikazu dejstev, ki bodo slovenskim državljanom omogočila pravočasno in dostopno javno zdravstvo,« so zapisali.
Kaj pravi analiza?
Iz podane analize razberemo, da so zasebni izvajalci - svobodni zdravniki družinskem medicine temelj dostopnega javnega zdravstva in da imajo zdravniki družinske medicine zaposleni v zdravstvenih domovih zaradi posledic slabega upravljanja in organizacije v državnem zdravstvu manj opredeljenih oseb kot zasebniki s koncesijo.
Iz analize je tudi razvidno, da Slovenci plačujemo dvakrat več državnem zdravstvu kot ostali bolniki v Evropski uniji.
Prvič iz obveznega in dopolnilnega zavarovanja. Ker številni ne pridejo do zdravnika, plačajo še dodatno zavarovanja za hiter dostop do zdravnika v zasebnem zdravstvu.
Čakalne dobe se merijo v letih
Iz prikazane analize je razvidno, da so čakalne dobe za posamezne posege so v zdravstvenih sistemih v povprečju gibljejo do treh mesecev.
V Sloveniji se čakalne dobe za posamezne posege merijo v letih.
Pri predstavljeni primerjavi zdravstva v Evropski uniji in Sloveniji vidimo, da bolniki v trenutni ureditvi nima možnosti svobodne izbire zdravnika in ne morejo uveljavljati povrnitve stroškov pri katerem koli zdravniku v Sloveniji.
Bolniki nimajo enakih možnosti zdravljenja in zdravniki ne morejo prosto izbirati obliko svojega delovanja.
Pri sami ureditvi slovenskega zdravstva napram evropskemu je prikazano, da je v Sloveniji v središču izvajalec, ki dobi denar za opravljanje javnih zdravstvenih storitev. Ker javno zdravstvo v Sloveniji ne morejo izvajati vsi izvajalci, so bolniki zaradi nedostopnosti primorani zdravljenje opraviti v zasebnem zdravstvu.