Slika je simbolična.
Ljubljanainfo
Čet, 12.9.2024 17:00
Poslanka meni, da je nujno, da organi pregona začnejo dosledno preganjati kazniva dejanja mučenja živali, ne pa hudo malomarnost in uboj psa razglasiti za splet nesrečnih okoliščin.

V Sloveniji odmevata dva primera mučenja živali. Ženska je pretepla psa in ga vrgla v smetnjak, a se je na srečo zgodba srečno končala. Psa so našli in oskrbeli. 

V drugem primeru je pes padel v gnojno jamo in bil v njej ujet več kot en dan. Pri reševanju psa, ki naj bi bil agresiven, pa naj bi uporabili takšno silo, da je pes poginil. Primer je bil predstavljen tudi policiji, ki naj bi zaključila, da je šlo za »nesrečen splet okoliščin«.

Podpredsednica Državnega zbora in podpredsednica SD Meira Hot je na ministrstvo za pravosodje naslovila poslansko pobudo za spremembo definicije kaznivega dejanja mučenja živali in povišanje kazni mučiteljem.

»V zadnjem tednu sta nas ponovno pretresla dva primera hudega mučenja živali. Mnogi ste se obrnili name s prošnjo za ukrepanje. Prepričana sem, da se mora prioritetno spremeniti Kazenski zakonik in povečati kazni za mučitelje,« je ob tem zapisala na družbenih omrežjih. 

Kot pravi, je nujno, da organi pregona začnejo »dosledno preganjati tovrstna kazniva dejanja, ne pa hudo malomarnost in uboj psa, razglasiti za 'splet nesrečnih okoliščin'«. 

Poslanka je v preteklosti že večkrat na ministrstvo naslovila pobude za spremembo zakonodaje, ki bi ustrezno sankcionirala neodgovorno ravnanje z živalmi in ustrezno povišala kazni za kazniva dejanja mučenja živali.

Kot je zapisala, je na pobudo za zvišanje predpisanih kazni pridobila oceno, da so ukrepi za storilce sorazmerni.

»Kljub temu pa v javnosti vse pogosteje spremljamo primere mučenja živali. To nakazuje na dejstvo, da trenutne kazni nimajo odvračilne narave in so prenizke, da bi pri storilcih dosegli zavedanje, da je njihovo dejanje nedopustno,« pravi: »Inšpekcijski nadzori in prekrškovni postopki evidentno ne preprečujejo, da bi kršitve prerasle na kazenskopravno stopnjo.«

Na podlagi navedenega zato predlaga: 

  • ministrstvo za pravosodje naj pripravi in sporoči jasno časovnico za zaključek posameznih postopkov proučitve možnosti za opredelitev kaznivosti mučenja živali;
  • ministrstvo za pravosodje naj zviša predpisane kazni za kaznivo dejanje mučenja živali po 341. členu Kazenskega zakonika in zagotovi odvračalno naravo ukrepa ter zavedanje pri storilcu, da je njegovo dejanje nedopustno;
  • ministrstvo za pravosodje naj preuči možnosti sprememb veljavne ureditve varstva in zaščite živali pred mučenjem, ki bi obsojenim z mučenjem živali prepovedalo ponovno skrbništvo živali.

Starejše novice