V Slovenijo je prispela še zadnja, dvajseta dizelmotorna garnitura Stadler FLIRT iz serije SŽ 610-100, s čimer so Slovenske železnice zaključile prevzem novih vlakov za regionalni promet.
Po navedbah Slovenskih železnic predstavlja celotna serija 20 novih garnitur pomembno pridobitev za posodobitev voznega parka in izboljšanje kakovosti potovanj za potnike.
Večino vlakov so prevzeli že v letu 2024, zadnja garnitura pa je v Slovenijo prispela letos in bo v prihodnjih dneh prvič zapeljala po slovenskih tirih.
Več udobja in boljša dostopnost
Nove garniture prinašajo številne izboljšave za potnike. Med drugim omogočajo:
boljšo dostopnost za gibalno ovirane osebe,
sodobne informacijske sisteme za potnike,
več prostora za potnike in kolesa.
Vlaki so zasnovani tudi tako, da jih bo mogoče v prihodnje nadgraditi na bimodalni pogon, kar pomeni kombinacijo dizelskega in električnega pogona. To omogoča večjo fleksibilnost pri vožnji na progah, kjer elektrifikacija še ni vzpostavljena.
Modernizacija voznega parka se nadaljuje
Na Slovenskih železnicah poudarjajo, da z modernizacijo voznega parka nadaljujejo tudi v prihodnje.
Lani so tako podpisali pogodbo za nakup 20 novih potniških vagonov za mednarodni promet, ki bodo nadomestili starejše vagone. Ob tem bodo kupili tudi štiri večsistemske lokomotive, s katerimi želijo dodatno izboljšati čezmejne železniške povezave.
Večina starejših vlakov se postopoma poslavlja
V voznem parku Slovenskih železnic je trenutno:
- 72 sodobnih garnitur Stadler (Flirt in Kiss),
- 30 novejših garnitur Siemens,
- 3 nagibne garniture Pendolino.
Starejše garniture, kot so SŽ 813, 713 in 711, se bodo ob poteku tehničnih pregledov postopoma umikale iz uporabe.
Na Slovenskih železnicah pripravljajo tudi nov projekt nabave dodatnih potniških garnitur, s katerim želijo še naprej posodabljati železniški promet v Sloveniji.